Fortsæt til indhold

WeDoBurgers genopstår (for en stund) i Aarhus

Den populære burgerkæde serverer burgere i Tivoli Friheden

Samfund
Danni Paulsen

Jul og burgere.
Ikke just to ting, man forbinder synderligt meget med hinanden, men ikke desto mindre bliver der langet lækre burgere og fritter ud til julemarkedet i Tivoli Friheden.
Den populære burgerkæde WeDoBurgers vil nemlig være på plads i tivoliet med en popup-shop, mens julemarkedet finder sted fra 11. november til 30. december.
"AARHUS! Vi har simpelthen savnet jer så meget. Og imens vi gør alt for at finde det perfekte lokale i Aarhus igen - har vi fået æren af at sælge vores burger og fritter på Tivoli Frihedens fantastiske julemarked. Vi glæder os helt vildt til at se jer igen!"
Sådan skriver WeDoBurgers i en begivenhed på Facebook.
LÆS OGSÅ: De nye burgerbarer har indtaget byen
WeDoBurgers, der har fire restauranter i Aalborg, København og Esbjerg, har tidligere haft en særdeles populær filial i Østergade i Aarhus.
Faktisk var det her, burgereventyret startede i 2015, men trods mange positive anmeldelser og et konstant rend af kunder, så valgte man 28. februar i år at lukke restauranten.
LÆS OGSÅ: Kendt burgerbar tæt på Strøget lukker
Til Aarhus Update lovede stifter Christoffer No Kjærholm, at WeDoBurgers igen ville åbne, "når tid er".
“Engang imellem skal man sætte mål for sig selv, som virker umulige. Vores mål er at tage markedsandele fra de store etablerede burgerkæder. Derfor relancerer vi os selv inden længe – et af skridtene er desværre at sige farvel til vores butik i Østergade,” sagde han dengang.

Nu får aarhusianerne altså igen mulighed for at sætte tænderne i de roste burgere - for en stund. Indtil kæden har fundet et nyt lokale i byen.