Fortsæt til indhold

AGF klart bedst mod AaB

Pusic skulle have bragt hjemmeholdet i front

Samfund
Danni Paulsen

Det var ikke til at se, at AaB kæmper for at komme i Superligaens top 6, mens AGF atter skal rode rundt i nedrykningsspillet, da de første 45 minutter var spillet af søndagens opgør, der er sidste runde for ligaen opdeles.

Tidligere AGF-træner, nu Aab-frontmand, Morten Wieghorst klagede over banens beskaffenhed på Ceres Park før kampstart, men det var næppe de få knolders skyld, at hjemmeholdet fremstod langt skarpere end gæsterne.

Om det skyldes, at Wieghorsts tropper kan nøjes med et point, er ikke til at sige, men AGF mødte i hvert fald ud med en klart større energi og aggressivitet.

LÆS OGSÅ: Se kortet: 34 indbrud i private hjem

Allerede efter 40 sekunder fik hjemmeholdet et hjørnespark. Bolden fik lov at passere lige gennem feltet og endte hos Jesper Juelsgaard, der sparkede læderet en lille halv meter forbi mål.

AGF'erne tilspillede sig flere fine muligheder, og efter 20 minutters spil kunne dommer Jens Maae have fløjtet straffespark, da Martin Pusic faldt i feltet efter et lille skub i ryggen fra Jores Okore. Det lignede mest af alt, at angriberen kastede sig, da han sandede, at endnu et rædderligt Mikanovic-indlæg ikke var i nærheden af ham, og Maae lod korrekt fløjten være tavs.

Pusic skulle have bragt AGF på 1-0 efter en halv times spil, da lidt tilfældigt endte hos ham efter fremragende forarbejde fra Jens Stage. Østrigeren fik bolden i god position i feltet og var alene med målmanden, men en forkølet afslutning og et stort suk på Ceres Park var, hvad det kunne blive til.

Hjemmeholdet var første halvlegs absolut bedste hold. Fortsættes samme spil i kampens anden halvdel, bør det blive til tre point, men det kræver også langt bedre kvalitet på sidste berøring.