Fortsæt til indhold

“Det er kampen værd”

“Det er naturligvis ærgerligt for de unge mennesker, som havde glædet sig til at blive konfirmeret, men vi præster skal som offentligt ansatte være med frontlinjen og kæmpe for bedre arbejds- og lønforhold,” siger Stenløses sognepræst Jes Henrik Høck

Samfund
Kenneth Tanzer

En femtedel af præsterne i den danske folkekirke, der er ansat på overenskomst, kommer tættere og tættere på en strejke og lockout.

Én af dem er Jes Henrik Høck, der er præst i Stenløse-Veksø Sogne.

I de kommende to måneder skulle han egentlig konfirmere en række unge mennesker i de lokale kirker, men i stedet trækker han stikket og stiller sig op i køen af offentligt ansatte, der kæmper for en bedre overenskomst.

“Jeg ser det som en vigtig sag, der kræver vores (præsternes, red) opbakning. Vi skal stå ved frontlinien og kæmpe sammen med skolelærere, politifolk, sygeplejersker og alle de andre. Vi er alle i samme båd i en overenskomst-forhandlingssituation, så vi skal også kæmpe for bedre arbejds- og lønforhold. Det er kampen værd, men det er trist, at det skal være nødvendigt at strejke,” siger Jes Henrik Høck.

Men hvordan har du det med, at op imod 40 unge mennesker ikke kan blive konfirmeret, fordi du går i strejke?

“Jeg er naturligvis ærgerlig og ked af det på de unges vegne. Jeg havde gerne været denne strejke foruden, så jeg kunne passe mit arbejde, men jeg bliver også nødt til at sige, at strejken rammer mange steder, hvor det gør mere ondt - eksempelvis på hospitalerne. Det skal man også huske på.”

Som medlem af præsternes fagforening Præsteforeningen, der er omfattet af konfliktvarslet, så er Jes Henrik Høck 100 procent loyal, og han har derfor svært ved at forstå de præster, som nægter at strejke.

Alle bør stå sammen

“Efter min mening er det noget omsonst, når jeg hører den slags udtalelser fra andre præster. Jeg mener jo, at alle bør stå sammen i denne kamp,” siger den lokale sognepræst, som ikke har de store forventninger til en afblæsning af strejken.

“Som jeg har forstået på min fagforening, så ligger der ikke et forlig lige rundt om hjørnet. Det er ikke mit indtryk, at parterne er kommet tættere end løsning, så jeg regner stærkt med at strejke fra den 4. april,” siger Jes Henrik Høck.