Ny bestyrelse i forsyningsselskab
Martin Frausing Poulsen (DF) er bestyrelsesformand i Skanderborg Forsyning
Med det nye år er en ny bestyrelse etableret i Skanderborg Forsyning. Den nye bestyrelse havde første møde fredag 12. januar - på dagen, hvor Skanderborg Forsyning åbnede dørene til AquaGlobe.
“Jeg har tidligere sagt, at Skanderborg Forsyning er et guldæg for kommunen. Og det mener jeg stadig. Vi har masser af ideer til, hvordan vi kan løse lokale udfordringer og støtte op om lokale interesser, mens vi gør en forskel ude i verden - og skaber vækst og arbejdspladser,” udtaler bestyrelsesformand Martin Frausing Poulsen (DF) i en pressemeddelelse fra Skanderborg Forsyning.
LÆS OGSÅ: AquaClobe er ikke en bygning, men en strategi
Den nye bestyrelse er Martin Frausing Poulsen (DF), Søren Nielsen (S), Kurt Myhlert Olsen (R), Birte M. Andersen (V), Palle Langkjær (forbrugervalgt), Benny Nielsen (forbrugervalgt), Birthe Dall (medarbejderrepræsentant), Bengt Fromholt-Iversen (medarbejderrepræsentant), Jakob Højer Andersen (medarbejderrepræsentant) og Jens F. Bastrup (direktør).
jesl