Luksus-hotel kan være på vej til Aarhus
Koncern kigger på tre grunde i byen
Flere store hoteller skyder inden for få år op i Aarhus, men en af de allerstørste spillere på hotelmarkedet kan være på vej ind i byen.
BC Hospitality Group, der blandt andet driver Bella Center, Copenhage Marriott, Bella Sky Copenhagen, Crowne Plaza Copenhagen Tower, er godt i gang med at undersøge grunde i Aarhus.
Selskabet står også bag et Hilton-hotel, der åbner i København i sommeren 2020.
LÆS OGSÅ: Hotel Carmel genåbner med nyt koncept og unik restaurant
Det skriver Standby.dk.
”Vi kigger meget på Aarhus og vil gerne ind med mindst ét stort verdensomspændende hotelvaremærke. Bliver planerne i Aarhus til noget kunne det for eksempel blive med et af Hiltons varemærker, Hampton by Hilton, eller Moxy by Marriott, et varemærke under Marriott (mellemklasse-hoteller med tre-fire stjerner, red.). Vi kigger lige nu på tre mulige steder med den bedste beliggenhed i det centrale Aarhus," siger koncernchef Allan L. Agerholm til Standby.dk.
Han oplyser, at et Aarhus-hotel vil få 250 værelser, og at det kan stå klart indenfor to til fire år.
Koncernchefen vil ikke oplyse konkrete adresser.
dp