Norddjurs er hjemstavnen Grænsen mellem ude og hjemme brydes ned på Ørum Bibliotek
ØRUM: Grænsen mellem ude og hjemme brydes ned, når Ørum Bibliotek lægger rum til et sansemættet arrangement, som sætter fokus på Norddjurs som hjemstavn. Der vil være fotos af Norddjurs' smukke natur, lånerne anbefaler deres egne favoritbøger og en gruppe unge digtere bidrager med digtoplæsning – og nå ja, så er der selvfølgelig hjemmebag og kaffe.
Det er lokale borgere, der har slået sig sammen med biblioteket. Således er det lånerne selv, som anbefaler gode bøger.
”Vi synes, at det for en gangs skyld skulle være folk selv, som indtager podiet,” siger Thomas Olesen, der arbejder som formidler på biblioteket, og fortsætter: ”På biblioteket elsker vi at formidle den gode litteratur og dele ud af bogtips, men samtidig vil vi også gerne høre, hvad lånerne selv læser – og dele disse tips med alle andre. Bøgerne, vi læser, siger noget om hvem vi er, og er dermed en perfekt måde at nedbryde grænsen mellem ude og hjemme på.”
På Ørum Bibliotek kan man også finde en boghylde, hvor man kan stille de biblioteksbøger, man anbefaler andre at læse.
”Det er en af vores lånere, Jørgen Anton Damsgaard-Larsen, som fik idéen. Nu kan man gå på biblioteket og lave sin helt egen bogsamling, som andre kan låne med hjem,” siger Thomas Olesen.
Naturfotografen Jesper Düring Ringe Nielsen, er ligeledes lokal. Han bruger kameralinsen til at indfange den helt særlige stemning af rå og smuk natur, som kendetegner Norddjurs' bakkede landskaber. Biblioteket har sammen med skriveskolen ORD PÅ på Grenaa Gymnasium bedt de unge talenter fra poesiklubben full;stop om at sætte ord på fotografierne.
Digtene sættes op sammen med fotografierne i en udstilling, som går på vandring ml. bibliotekerne i Ørum, Ørsted, Auning og Grenaa i marts og april.
Som del af temaet gæstede forfatteren Thomas Korsgaard et privat hjem i Ørum i starten af februar for at tale om sin hjemstavnsroman, 'Hvis der skulle komme et menneske forbi'.