Fortsæt til indhold

Plejecenter får sur smiley og bøde

Plejecenter Violskrænten og Grønnegården i Grenaa slap ikke heldigt fra kontrolbesøg.

Samfund

Uha uha. Det gik ikke godt, da Fødevarestyrelsen ved et ordinært kontrolbesøg 1. februar på Plejecenter Violskrænten og Grønnegården på Violskrænten i Grenaa konstaterede så store fejl og mangler, at resultatet blev en sur smiley og en bøde på 10.000 kroner og udsigt til to yderligere kontrolbesøg, som der skal betales ekstra for. Plejecentrets leder er træt af den kritiske kontrolrapport, men forklarer store dele af den som et hændeligt tilfælde i form af en menneskelig fejl.

Der var ikke problemer med fødevaresikkerheden, for når vi skulle i gang med at tilberede morgenmad, ville fejlen være blevet opdaget
Espen Cramer Kærsvold

Det var plejecentrets Køkken G, der blev kontrolleret. Under kontrolbesøget konstaterede Fødevarestyrelsens medarbejder så grelle ting, at de konstaterede fejl og mangler blev takseret til en bøde og en smiley, som skal hænges på hovedet for at se glad ud. Den sure smiley skyldes kritik af et køleskab med alt for høj temperatur. Plejecentret er ellers kun vant til at få elitesmileys, som er det bedste, der kan opnås.

Fødevarestyrelsens kontrolbesøg kostede udover den sure smiley også en bøde på 10.000 kroner og to yderligere kontrolbesøg, som der skal betales for. Foto: Søren Andersen

Plejecenter Violskrænten & Grønnegården Køkken G hører under branchen hospitals- og institutionskøkkener/plejehjem, og under besøget kontrollerer Fødevarestyrelsen procedurer og adfærd vedrørende personlig hygiejne.

Indskærpelse

Det indskærpes efter at have set en medarbejder i arbejde i køkkenet, at alle, der arbejder på steder, hvor der håndteres fødevarer, skal iagttage en høj grad af personlig renlighed og om nødvendigt,beskyttende beklædning.

Under besøget så den tilsynsførende en medarbejder komme ind i køkkenet for at tage handsker på uden håndvask og begynde at servere mad for beboere.

Det konstateres, at medarbejderen går ind og ud af køleskabe, rører ved skuffer, opvask, serverer kaffe, juice og brød, uden at vaske hænder. Medarbejderen går ud af køkkenet med handsker på, og kommer tilbage med handsker på, uden at skifte handsker eller vaske hænder. Medarbejderen går i skuffer og begynder at producere havregrød.

Medarbejderen indgår også i andre arbejdsopgaver, blandt andet personlig pleje.

I kontrolrapporten konstateres det, at det oplevede ikke medførte bemærkninger fra plejecentret.

For varmt i køleskab

Kontrolbesøget afslørede også et køleskab med alt for høj temperatur - og det gjaldt også indholdet.

Temperatur i køleskab i forreste del af køkken er omgivelsestemperatureren målt til 15,3 grader. Letmælk blev målt til 14,7 grader, ymer målt til 15,1 grader og Kærgården målt til 13,5 grader. I køleskabet ses blandt andet piskefløde, 2 protino, 4 liter yoghurt, smør, ost færdigsmurte madder og 2 liter mælk.

Heller ikke til disse fund havde plejecentret bemærkninger.

Kontrolbesøget afslørede ikke nogen problemer med rengøringsstandarden i køkkenet - og den seneste kontrolrapport var også ophængt som reglerne kræver det.

Vant til elitesmileys

Avisen har tilbudt plejecenterleder Espen Cramer Kærsvold at kommentere på den sure smiley og bøden på de 10.000 kroner.

»Det er vi selvfølgelig trætte af, når vi er vant til at få en elitesmiley,« siger han og hæfter sig ved, at det var en menneskelig fejl, som fik temperaturen i køleskabet til at stige.

»Det var et hændeligt uheld, hvor en medarbejder under rengøring er kommet til at trykke på en knap og så er temperaturen i køleskabet steget om natten. Fødevarestyrelsen kom klokken 7 om morgenen, hvor vi har travlt med at få vores beboere op, så ingen havde på det tidspunkt åbnet køleskabet og konstateret, hvor varmt indholdet var blevet. Ingen af beboerne havde fået mad eller drikke fra skabet, og jeg er sikker på, at det heller ikke ville være sket, fordi vores egenkontrol ville have opdaget, at indholdet ikke kunne bruges,« siger Espen Cramer Kærsvold.

Han kalder fejlen irririterende, men hændelig - og at man fremover vil være meget opmærksom på knappen i køleskabet. En knap, som han siger, ingen kendte funktionen af inden det gik galt.

Fødevarsikkerhed i orden

»Der var ikke problemer med fødevaresikkerheden, for når vi skulle i gang med at tilberede morgenmad, ville fejlen være blevet opdaget. Så den bekymrer mig ikke, fordi vores egenkontrol ville have fanget, at mælk, yoghurt og smør var blevet for varmt til at tage i anvendelse. Men kontrolrapporterne bliver jo offentliggjort, og det kan være med til at skabe unødvendig bekymring.

Så den næste kontrolrapport bliver med en mund til at vende den rigtige vej?

»Akkurat. Lige som vi plejer.«

Hvad siger du til den anden del af kritikken i kontrolrapporten. At en medarbejder tager handsker på og ikke vasker hænder?

»Det er selvfølgelig ikke i orden, og det har vi fokus på. Vi har taget hånd om det, for ingen skal være i tvivl om, hvordan vores retningslinjer er og hvordan man skal forholde sig i et køkken. Og hændelsen medførte jo ikke et påbud - det gjaldt kun køleskabet, som gav os den sure smiley. Så det her er en påmindelse til os om, at vi skal have fokus her, men at vi heller ikke kan forhindre, at det sker. Vi kan kun gøre det bedste, vi kan - og det har vi arbejdet på den seneste måned siden kontrolbesøget,« siger Espen Cramer Kærsvold.