Fortsæt til indhold

Iskold røver ventede i 10 minutter på tidslås

Torsdag aften lidt før Kl. 20 blev Daglig Brugsen på Nøjsomhedsvej udsat for røveri

Samfund
Signe Steffensen

Røveren, der torsdag aften trængte ind i Daglig Brugsen på Nøjsomhedsvej, truede personalet med en bøfkniv og fik dem til at åbne pengeskabet, der var udstyret med en tidslås, hvilket fik røveren til at sætte sig ned og vente de ti minutter det tog inden skabet kunne åbnes. Udbyttet af røveriet var på 25.000 kroer og desuden blev der stjålet 100 klippekort til bus og tog.
Herefter forsvandt manden i en ældre mørklille sedan personbil i mellemklassestørrelsen i stil med en Toyota Carina. Bilen havde en meget larmende udstødning.
Sigmalementet af gerningsmanden er dansk, 20-25 år, 190-200 cm, spinkel, små skægstubbe, iført elefanthue, lys grå hættetrøje, olivengrønne bukser, sorte handsker, mørke Puma - sko, medbragte en Louis Vuitton skuldertaske og en kniv.