Fortsæt til indhold

Fremgang i Ældre Sagen i Hinnerup

Flere medlemmer og bekymringer om kommunens budget var på tapetet ved Ældre Sagen Hinnerups årsmøde.

Samfund
csj

Ældre Sagen Hinnerup kunne ved sit årsmøde konstatere, at der nu er 2.191 medlemmer af lokalafdelingen. De 270 af dem deltog i årsmødet, hvor lokalformand Hugo Strunge Frank blandt andet fortalte, at ÆldreSagen har udtrykt bekymring om en reduktion af budgettet i Favrskov til kollektiv trafik, herunder flexkørsel – desuden ophør af 15 minutters statusydelse i hjemmeplejen og det fysiske klippekort.

»Vi har også påpeget, at en reduktion af kørselsbudgettet i hjemmeplejen – ved at øge brug af skærmkontakt – vil være et skridt væk fra ”varme hænder” og ensomhedsbekæmpelse,« sagde Hugo Strunge Frank ifølge en pressemeddelelse.

Han sagde desuden:

»Ældre Sagen kan fuldt ud bakke op om Ældrerådets forslag om, at tilberedelsen af mad skal tilbage på plejecentrene, så beboerne oplever tilberedelsen og duften af madlavning og derigennem får en højere livskvalitet.«

Efter årsmødet har bestyrelsen konstitueret sig med Hugo Strunge Frank som formand, Lise Bregnballe næstformand og sekretær, Anne Grethe Kirk Ovesen kasserer, Kirsten Dyhrberg Grønne, Anne-Marie Pedersen, Birgitte Eibye og Henrik Wiehe. Suppleanterne er: Ken Richter, Helene Skau Madsen, John Pedersen, Kurt Hansen og Sven-Erik Bolt Magnussen.