Fastelavnsbåd kørte igennem Randers
Efter fire års pause genoptog Randers Marineforening gammel tradition med en kørende fastelavnsbåd.
Iklædt uniformer, kaptajnskasketter, høje hatte eller matroshuer indtog 25 gaster fra især Randers Marineforening, Randers midtby lørdag med en fastelavnsbåd - på hjul.
Det skete for at markere 100 året for Randers Marineforenings Skyttelavs stiftelse i 1923. Samtidig blev der samlet ind til Hospitalsklovnen på Regionshospitalet i Randers.
Corona stoppede kørslen
»Sidst der blev kørt med fastelavnsbåd var i 2019, hvor Randers Marineforening havde 100 års jubilæum. Kørslen blev, som oprindelig tilbage i 1940’rne og frem til 1960’erne kørt sammen med Randers Skipperlaug og Bombebøsse,« fortæller Lars Gjættermann, der er formand for Randers Marineforening.
Det var meningen båden/sluppen skulle køre i 2020, men Corona satte en stopper for dette. Det samme skete i 2021 og 2022.
Men 2023 blev så året hvor den gamle tradition igen blev vakt til live. Ifølge ’Randers Marineforening gennem 75 år’ så har der været tradition for en kørende fastelavnsslup for at indsamle penge med sikkerhed fra 1841 og frem til 1960’erne. Derefter gik den i glemmebogen, for at blive vakt til live under Randers Marineforenings 100 års jubilæum i 2019.