Krigs-spøgelset sidder i ham
For nyligt meddelte forsvaret, at psykisk sårede soldater bliver ligestillede med fysisk sårede. Det glæder den tidligere Viby-soldat, Yakov Munkebo
Yakov Munkebo har været helt tæt på krigens modbydelige ansigt. Han har oplevet, hvad det vil sige at være under angreb. Han har set fjender og kammerater dø. Han har stået ansigt til ansigt med krigens værste rædsler.
Han forlod krigens voldsomheder i 2004, men krigs-spøgelset har stadig ikke sluppet sit hårde tag i ham. Når den 38-årige tidligere soldat går på gaden, ser han helt almindelig ud. Han mangler ikke en arm eller et ben, men hans sjæl og tanker er sprængt i stykker.
Gennem 10 år var han udsendt soldat til blandt andet Kosovo og Kroatien. De voldsomme og uhyggelige møder med krigens rædsler har efter hjemkosten fået hans verden til at krakelere fuldstændig. I dag er han førtidspensionist. Han kan ikke arbejde og må acceptere, at han resten af sit liv skal leve med den psykiske lidelse PTSD (post traumatisk stress syndrom).
17. december sidste år fik han dog et brev fra forsvaret, der har fået en helt særlig betydning for hans liv. Han er nemlig blevet tilbudt at få overrakt Forsvarets Medalje for Sårede i Tjeneste.
Stor glæde
Yakov Munkebo har gennem årene stoppet al kontakt med sine tidligere soldaterkammerater.
"Jeg har simpelthen slettet dem fra mit liv på grund af min situation," fortæller Yakov Munkebo fra køkkenet i lejligheden i Viby.
Men brevet i postkassen 17. december gjorde en kæmpe forskel for Yakovs liv. Han er blandt de 120 psykisk sårede soldater, der skal have Forsvarets Medalje for Sårede i Tjeneste. Ganske simpelt fordi forsvaret nu ligestiller psykisk og fysisk sårede soldater.
"Da jeg åbnede brevet, tænkte jeg: Yes, endelig - det er super. Det betyder meget for mig. Jeg har gået med en idé om, at jeg ikke var værdig til mine tidligere kammeraters venskab. Jeg har været den psykisk svage," fortæller Yakov, mens han mindes fortidens ubehagelige oplevelser.
Endeligt anerkendt
Medaljen betyder, at Yakov føler, at han får en officiel anerkendelse, som han tidligere har savnet. Og det gør en forskel.
"En medalje er en anerkendelse, af det jeg har gennemgået. Jeg er ovenud lykkelig for at være blandt dem, der skal have medaljen," smiler den tidligere soldat.
Udover, at det har givet ham anerkendelse, har det også gjort, at han har genoptaget kontakten med mange af sine soldaterkammerater og er blevet mødt med positive kommentarer som: 'Det var da også på tide.'
Lang ventetid
Men midt i al glæden, er der alligevel en rids i "medalje-lakken." Her tre måneder efter har han stadig ikke fået sin medalje. Han har flere gange rykket forsvaret for en udmelding, men har på e-mail kun fået svar om, at han nok skal høre nærmere, når der ligger noget fast.
"Det ville have været rart, hvis vi havde fået en udmelding om, at vi skal afvente. Jeg er meget uforstående overfor, at der ikke er meldt noget ud. Jeg går selvfølgelig og tænker på det. Jeg tænker jævnligt, når jeg går ned og tømmer postkassen, at nu må der være et brev med nærmere information om, hvornår jeg skal have medaljen overrakt."
PTSD At leve med PTSD betyder, at Yakov Munkebo ikke kan have en almindeligt velfungerende hverdag
Han reagerer anderledes i hverdagen
Han bliver nødt til at begrænse sig, så han ikke får stress
Yakov stresser over små ting
Han flakker mentalt
At holde sig i fysisk form er vigtig, for ellers ryger han helt rundt psykisk