Lillebror Lotteriet har kun én sælger i Favrskov
Der er kun én enkelt lokal sælger af Lillebror Lotteriet i Favrskov, og det er kritisk, skriver Børnehjælpsdagen, der står bag lotteriet, i en pressemeddelelse.
Lodsalget er med til at sikre, at anbragte børn og unge i Danmark - også i Favrskov Kommune - kan få gavn af Børnehjælpsdagens humanitære arbejde. Samtidig kan de sælgende foreninger og skoleklasser tjene gode penge til sig selv.
Børnehjælpsdagen opfordrer derfor kommunens foreninger, sportsklubber og skoleklasser til at melde sig som sælgere. Det kan ske via bhd.dk.
Lodsalget er helt afgørende for organisationens arbejde til fordel for de mange anbragte børn og unge, der typisk bor på et opholdssted eller hos en plejefamilie. Aktuelt er 110 børn og unge anbragt uden for hjemmet af Favrskov Kommune.