Fortsæt til indhold

Beatles på skemaet

Samfund
Af Claus Beyer

På Humlebæk lille Skole undervises der ikke kun i retstavning og algebra. I år har skolen nemlig valgt, at sætte Beatles på skemaet. The Beatles er en af de musikgrupper der har haft størst indflydelse på samtiden og frem til i dag. Udover at være en kommerciel kæmpesucces var gruppen stilsættende i forhold til musik, mode, design og markedsføring.
Derfor har man på Humlebæk lille Skole valgt at inddrage de fire drenge fra Liverpool i undervisningen på mellemtrinnet og i udskolingen. Som en del af undervisningen skal eleverne i 4.-6-klasse holde en offentlig foredragsaften om de fire Beatler, hvor de selvfølgelig har fokus på musikken, men samtidig sætter bandet i perspektiv til samtiden.
I de større klasser vil der være fokus på bandet i fag som engelsk, samfundsfag, historie, musik og drama. Forløbet kulminerer med en teaterkoncert, hvor eleverne giver deres fortolkninger af bandets største sange.
”Det er umuligt at overvurdere Beatles påvirkning på den vesteuropæiske musikkultur. De grundsten de lagde i tresserne udgør fundamentet for moderne pop/rockmusik, og jeg tror ikke, der har været et pop/rock-band, der på så mange forskellige måder, har sat så dybe spor i samtiden. Derfor er det oplagt at bruge ”The Beatles” som et tværfagligt tema”, udtaler musiklærer Rasmus Aamand
I Liverpool er det nu muligt at tage en masteruddannelse i de fire berømte bysbørn fra The Beatles, som blandt andet handler om efterkrigstiden og populærmusik, undergrundskultur og vigtigheden af at være ægte og forankret til en lokalitet.