Fortsæt til indhold

Nu skal vi være aktive medborgere

Frivillige borgere skal i større grad være med til at hjælpe børn, unge og ældre i hverdagen. Aarhus skal nu have en politik for medborgerskab

Samfund
Af Hans Larsen

Når gamle fru Hansen har besøg af en frivillig besøgsven, må hun så bede vedkommende om at tørre støv af? Må aktive forældre organisere indkøb af fodbolde på kommunens regning i sønnens fodboldklub? Og må “bedste” læse højt fra en bog i barnebarnets børnehave?
Spørgsmålene hober sig op i takt med, at flere og flere aarhusianere tager aktiv del i frivilligt arbejde i kommunen og er med til at hjælpe børn, unge og ældre i hverdagen. Derfor skal Aarhus nu have en politik for aktivt medborgerskab, og en lille håndfuld borgere får mulighed for at udforme den i samarbejde med politikere fra hvert parti i byrådet.

Gratis arbejdskraft

Politikken skal blandt andet sætte grænser for, hvad de aktive borgere må udføre af opgaver, så de ikke blot bliver en gratis arbejdskraft, der tager brødet ud af munden på uddannede medarbejdere som folkeskolelærere, pædagoger og sosu-assistenter.
Derudover skal det for eksempel også afklares, hvilke beslutninger de frivillige selv må tage for at sikre sig indflydelse på driften af for eksempel en skole, en børnehave, en ungdomsklub, en sportsklub, et ældrecenter og et plejehjem.
“Byrådet har brug for at få kvalificeret de beslutninger, der skal træffes. Og jo tidligere borgerne kommer på banen, jo bedre bliver det. Derudover skal Aarhus være en by, hvor man tager aktivt del i fællesskabet og bidrager til det. Det vil være den måde, hvorpå man passer bedst på hinanden,” siger borgmester Jacob Bundsgaard (S).

Fremtidens velfærd

Allerede i dag er hver tredje voksne aarhusianer en aktiv medborger, der yder et stykke frivilligt arbejde. Og et aktivt medborgerskab ventes at komme til at fylde endnu mere i fremtidens velfærdssamfund, fordi der er grænser for, hvor meget mere den offentlige sektor kan vokse, da den i forvejen er verdens største, målt i forhold til indbyggertallet.
“Virkeligheden er, at vi må forvente, at den offentlige sektor ikke bliver ret meget større, end den er i dag. Derfor må vi udnytte de ressourcer, vi har. Vi ved, at der er flere mennesker i vores by, som gerne vil levere et stykke frivilligt arbejde og gøre en forskel for andre,” siger Jacob Bundsgaard.

Drift af ungdomsklub

Kulturrådmand March Perera Christensen mener, at flere beslutninger skal træffes i lokalsamfundet, så man styrker det frivillige foreningsliv.
“Det kræver, at vi i byrådet er villig til at slippe den kommunale styring og måske også lægge nogle af opgaverne ud af offentligt regi. Det kunne for eksempel være drift af en ungdomsklub. Bevillingen skulle fortsætte uændret, men det skulle være stærke og aktive medborgere, som stod for det, og ikke kommunen,” siger Marc Perera Christensen.

Klare grænser

Thomas Medom (SF) siger, at der skal være klare grænser for, hvad de frivillige må udføre, så aktivt medborgerskab ikke bliver en spareøvelse. “Medborgerskabet skal ikke betyde, at der skal være opgaver, som det uddannede personale ikke længer skal løfte. Men derfor kan frivillige godt tage et større ansvar over for andre. For eksempel i ældreplejen, hvor hver femte ældre er ensom og aldrig får besøg, mens hver sjette mangler nogle at dele hverdagens sorger og glæder med,” siger Thomas Medom.