Udenlandsk kvinde gik forgæves til valg
Kvinde troede, hun kunne stemme, når nu hendes mand kunne
En udenlandsk kvinde gik forgæves, da hun om formiddagen sammen med sin mand var mødt op for at stemme i Løget Center i Vejle. Kvinden havde godt nok ikke modtaget valgkort, men hun regnede med, det var en fejl, fordi hendes mand havde fået tilsendt valgkort.
De valgtilforordnede ved stemmebordet kunne ikke finde hendes navn på listen over stemmeberettigede, så de spurgte stedets valgsekretær Anette Gaarsvig til råds.
Valgsekretæren tjekkede med folkeregistret, og fandt ud af at kvinden godt nok har bopæl i Løget, men ikke har boet her længe nok til at kunne stemme.
"Hun har boet her i mange år, men har været rejst ud af landet og ikke boet her i de seneste tre år sammenhængende, og så kan man ikke stemme," forklarer Anette Gaarsvig, der er ansat ved Vejle Kommune, ligesom alle 34 valgsekretærer på de 34 valgsteder i Vejle Kommune er kommunalt ansatte.