Fortsæt til indhold

Borgere i oprør

Rusmiddelcenter flytter ind i Skanderborgs midtby få meter fra børnehave, ældrecenter og Ole Lund Kirkegaards barndomshjem

Samfund
Af Bettina Sønderskov

Det kom som en overraskelse for Birgit Hildebrandt, Kurt Bach og Erik Andersen, da de for få dage siden fandt ud af, at kommunen flytter sit rusmiddelcenter ind i baggården over for deres boliger i Ole Lund Kirkegårds Stræde og klos op af en børnehave og et ældrecenter.
"Kommunen har ikke informeret nogen i området om det, og vi synes faktisk, at det er lusket, at vi ikke har hørt noget som helst om noget, der kan få så stor betydning for os," siger Kurt Bach.
Han bor i Ole Lund Kirkegårds Stræde og kan, hvis naboernes bange anelser bliver til virkelighed, se frem til at få udsigt til kommunens afvænningscenter for alkoholikere og misbrugere.
"Jeg vil gerne understrege, at vi ikke har noget som helst imod de mennesker. Selvfølgelig skal de hjælpes. Vi synes bare, at det er et mærkeligt sted at placere det," siger Birgit Hildebrandt, som i mere end 20 år har boet i forfatteren Ole Lund Kirkegårds berømte barndomshjem over for den bygning, som nu skal huse alkoholikere og misbrugere på afvænning.
"Der færdes så mange børn her i området. Der kommer rigtigt mange børnehaver og skoleklasser, som standser op ud for vores hus, imens der bliver fortalt om byens berømte børnebogsforfatter. Skal de så også samtidig have udsigt til et rusmiddelcenter på den anden side af gaden? Spørger Birgit Hildebrandt.
De tre naboer er så oprørte over sagen, at de har været rundt til andre naboer og butikker i området, for at samle underskrifter ind til en klage til borgmesteren.
"Når vi fortæller folk om planerne, bliver de ligeså overraskede, som vi gjorde. Ingen aner, hvad der foregår, og det får desværre folk til at forestille sig det værste," siger Erik Andersen.
Han og de andre naboer undrer sig over, at kommunen ikke har informeret dem om planerne og hvad det rent faktisk vil betyde for dem, at få et Rusmiddelcenter som nabo.
"Vi kan læse os til, at rusmiddelcentret behandler alkoholikere og misbrugere. Det får os til at frygte, at det kommer til at flyde med kanyler i et område, hvor mange små børn færdes. Det kan vi selvfølgelig ikke vide på forhånd, men det er altså bare den slags forestillinger, vi gør os, sålænge vi ikke får nogen informationer fra kommunen," siger Birgit Hildebrandt.
Hun sendte torsdag en mail af sted til borgmester Jørgen Gaarde (S), hvori hun beskriver naboernes bekymring for projektet. I samme skrivelse forbereder hun borgmesteren på, at han kan se frem til at modtage en klage over forløbet fra en række beboere i området.
"I modsætning til kommunen, sørger vi for, at informere dem om, hvad vi har gang i," siger Birgit Hildebrandt og tømmer postkassen.
Den er allerede fuld af tilbagemeldinger fra beboerne, som erklærer sig enige i den klage, som de tre naboer har forfattet.
Hvis du også er bekymret for placeringen af rusmiddelcentret, kan du sende en mail til klage.adelgade87@gmail.com og få tilsendt information om klagen.