14-årige Tamer hjælper de ældre i Åbyhøj
Unge fra Gellerup får via projekt Get2Job hjælp til at finde fritidsjob. Flere af dem arbejder i ældreboliger i Aarhus
I plejeboligerne Thorsgården i Åbyhøj er den bare 14-årige Tamer Ridha med til at trække gennemsnitsalderen ned.
Ikke fordi han er en del af beboerne, men han har fritidsjob på stedet, hvor han blandt andet dækker op, rydder af bordene i fællesstuen ved måltiderne, vasker op og gør køkkenet rent.
Han er en af de unge, der har fået jobbet gennem projektet, Get2Job, som Lokalavisen Aarhus Vest tidligere har skrevet om.
Gennem det seneste halvandet år har næsten 100 unge fra Gellerup/Toveshøj fået job i enten private eller offentlige virksomheder.
En stor glæde
Tamer Ridha er meget glad for sit job, som han er i cirka 20 timer om måneden.
“Jeg kan godt lide at være her. Jeg får god samvittighed af arbejdet og det, at jeg tjener mine egne penge,” siger han i en pressemeddelelse til Lokalavisen.
Men han er ikke den eneste, der smiler over jobbet. Også lederen på Thorsgården er tilfreds med at have unge mennesker på stedet.
“Rent praktisk er de til stor hjælp for det øvrige personale. Der er flere hænder til arbejdet, og det betyder alt andet lige, at der er mere ro. Og netop ro er vigtigt for beboerne, eksempelvis mens de spiser. Dernæst er der det sociale, hvor jeg allerede nu, efter kort tid med ungarbejdere ansat, kan se, at snakken mellem dem og beboerne er god,” siger Tove Norre og fortsætter:
“En del af vores ældre er demente, men når de møder de unge, sætter det gang i erindringerne om, hvordan det var, da de selv var 14-15 år. Det betyder jo også, at vores ungearbejdere får indblik i ungdomslivet i gamle dage, hvilket kan være med til at sætte deres eget liv i perspektiv.”
Tamer Ridha går til dagligt i 9. klasse, og selv om han gerne vil være enten tømrer eller frisør, så mener han alligevel, at han får en masse brugbar viden i jobbet på Thorsgården.
“Jeg får noget erfaring med at være på en arbejdsplads og det at samarbejde med forskellige mennesker. Jeg lærer også at være en del af et team, hvor andre forventer, at man for eksempel møder til tiden og husker at melde afbud, hvis man er blevet syg og ikke kan arbejde,” siger han.