Fortsæt til indhold

Freja danser ud i verden

16-årige Freja Lützhøft Hansen fra Gentofte har taget første spring mod en international balletkarriere

Samfund
Af Mikael Østergaard

Freja Maria Lützhøft Hansen droppede i sommer ud af 9. klasse for at forfølge sin store drøm om en balletkarriere. Nu tyder meget på, at den 16-årige pige fra Baunegårdsvej i Gentofte får held med sin vovede satsning.
Som det helt store talent blandt eliteeleverne på Tivoli Balletskole er Freja blevet udtaget til YAGP – Youth American Grand Prix - der finder sted i Bruxelles den 6.-8. december. Her kæmper mere end 300 europæiske ballettalenter om at nå finalen i New York til foråret.
YAGP er verdens største elevkonkurrence om et balletstipendium. Kun de bedste ungdomstalenter udvælges til at dyste om den ultimative pris: et scholarship på en anerkendt, international balletskole.
”Det er min første konkurrence nogensinde, og jeg glæder mig vildt, men er selvfølgelig også lidt spændt på hele forløbet. Mit højeste ønske er at danse i Royal Ballet i London, og så må jeg jo satse alt nu”, siger Freja.

Startede som en hobby

Freja begyndte at danse ballet på hobbyplan som 11-årig, og først for to år siden blev hun tændt på en professionel karriere.
Balletskoleleder Niels Balle spottede med det samme stjernefrøet, da Freja kom til skolen sidste år, og har arbejdet intensivt med hende lige siden.
”Freja er ekstremt dedikeret og arbejdsmæssigt meget moden af sin alder. Hun arbejder målrettet, og jeg må indrømme, at hun har gjort store fremskridt og har overrasket mig positivt", siger Niels Balle, der bor i Vangede.

Træning hver eneste dag

Den sene seriøse balletstart indhenter Freja Maria Lützhøft gennem intensiv træning alle ugens dage.
Dansetræningen foregår normalt på hold, men skolen har skræddersyet et særligt program til hendes niveau med daglige enetimer og træning, der underbygges med mentaltræning, styrke- og konditionstræning, coaching, tåspidstræning og sceneerfaring.
Sceneerfaring har Freja fra Tivoli, hvor hun hele sommeren har medvirket som elev i Tivoli Balletteaters forestillinger på Pantomimeteatret.