Fortsæt til indhold

Vil skabe livsglæde på plejehjemmet

Åbyhøj-pige gør livet lidt mere spændende for beboerne på Engsøgård Plejehjem med ’Projekt Livsglæde’ - hun har netop fået 30.000 kroner

Samfund
Christina S. Johansen

Tilbage i 2009 arbejdede hun selv på Engsøgård Plejehjem i Brabrand, men i dag studerer hun psykologi. 27-årige Lea Park Jørgensen fra Åbyhøj har dog langt fra glemt tiden på plejehjemmet, og beboerne er ofte i hendes tanker. Derfor har hun da også, på frivillig basis, arrangeret både banko og et børnekor som underholdning for de ældre. Senest har hun fået bevilliget 30.000 kroner fra Ensomme Gamles Værn. Pengene skal bruges til underholdning for beboerne, blandt andet med folkedans i sidste uge, afrikansk danseopvisning 26. oktober og julekorsang i december.
“Jeg synes, vi skylder at give noget igen til de borgere, som har opbygget vores velfærdssamfund. Det gør mig trist, at der er så mange besparelser på ældreområdet. Det er uværdigt og respektløst,” siger Lea Park Jørgensen.

Alle kan gøre en forskel

Lea Jørgensen har søgt penge hos flere forskellige fonde for at kunne forsøde de ældres tilværelse, men kun Ensomme Gamles Værn har bakket op om Leas mission, som hun kalder Projekt Livsglæde.
“Jeg vil gerne sige tusind tak til EGV-fonden. Uden dem ville jeg ikke kunne gøre en forskel. Jeg synes, man skal støtte op om fonden ved at donere dem et beløb, så også andre ældre kan leve den sidste del af deres liv i værdighed og glæde,” siger Lea Park Jørgensen og fortsætter:
“Jeg håber selvfølgelig også, at flere kunne have lyst til at støtte Projekt Livsglæde eller måske har lyst til at starte deres egne projekter op - der skal faktisk så lidt til for at gøre en forskel. Og selvom det er ganske få, jeg kan gøre en forskel for, så er det dét værd.”