Favrskov i Top 5
En landsdækkende konkurrence mellem de 98 kommuner går ud på at finde ud af, hvilken kommune, der har flest digitale borgere.
Er Favrskov med i den konkurrence?
”Nej, Favrskov Kommune er ikke gået aktivt med i konkurrencen om at få flest borgere tilmeldt digital post.
Efter vores kampagne i foråret, hvor vi havde husstandsomdelte flyers og konkurrence om tre iPads, fik vi en del nye tilmeldinger og har siden da ligget som den 6. eller 5. bedste kommune, hvad angår antal tilmeldte borgere til digital post,” fortæller Pia Dalsgaard Pehrsson, der er it-projektleder i Favrskov Kommune.
Hver tredje er på
Hver uge offentliggør Digitaliseringsstyrelsen en oversigt over, hvor mange borgere der er tilmeldt i de forskellige kommuner. I opgørelsen for uge 46 ligger Favrskov på 5. pladsen med 32,9 % tilmeldte. Det betyder altså, at hver tredje borger i Favrskov Kommune forventer sådan set at få brevet digitalt, når kommunen sender noget til dem.
Hvis man ser på børnefamilierne i Favrskov, så har 61,3 % tilmeldt sig digital post.
Men der er tæt løb i toppen:
*Greve: 35,8%
*Skanderborg: 35,6%
*Sorø: 34,7%
*Odense: 33,5%
*Favrskov: 32,9%
*Odder: 32,9%
*Fanø: 32,3%
*Ærø: 31,9%
*Aarhus: 31,9%
*København: 31,8%