Fortsæt til indhold

Evakueringscenter på skole

Borgere, der ikke kan opholde sig i deres huse i nat pga oversvømmelserne, kan tage til Toftehøjskolen

Samfund
Arkiv

Egedal Brandvæsen er i fuld sving med at etablere et evakueringscenter på Toftehøjskolen i Ølstykke for de borgere i Tangbjerg, der ikke kan overnatte i deres huse på grund af oversvømmelserne.
"Vi opretter et center i hovedbygningen på skolen, hvor man kan sove og spise, hvis oversvømmelserne gør det umuligt at blive i husene i nat," siger Henrik Jørgensen.
Borgerne i Tangbjerg skal kontakte beredskabet på telefon 7259 7259, hvis de ønsker at benytte evakueringscenteret.
"Vi forstætter også med at dele sandsække ud til især boligejerne på Harmonivej og rådgive om, hvordan man bedst placerer sækkene omkring sit hus, så vandet ikke så nemt løber ned i kældrene," forklarer beredskabschef Henrik Jørgensen.