Protester mod Gellerup-forandringer
Ikke alle var glade, da der i sidste uge blev taget første spadestik til Gellerups nye veje
Det skulle egentlig være en festdag, hvor det kunne fejres, at etableringen af Helhedsplanens nye veje nu kan begynde.
Men beboerrepræsentanter fra Gellerup var ikke at se til fejringen - ligesom byens borgmester ellers var det.
De er nemlig utilfredse med, at deres protester ikke er blevet hørt i forbindelse med forlængelsen af Tinesvej bag Gudrunsvej 68-76.
“Denne vej bliver mindst 6-8 meter bredere, end det vi er blevet lovet. Den kommer til at æde et kæmpe stykke af det grønne areal,” siger Helle Hansen, der er afdelingsbestyrelsesformand i Gellerupparken.
Men har det virkelig så stor betydning, hvorvidt vejen er 6 meter bredere eller smallere?
“Der er også noget principielt i det her. Flere har en oplevelse af at være blevet lovet noget, som ikke bliver holdt. Det er ikke første gang, vi troede, at vi havde en aftale. Hvad bliver det næste? Kan de finde på at komme og sige, at de lige river endnu en blok ned? For nogen kunne den smallere vej have været afgørende for, at de stemte ja til Helhedsplanen,” siger Helle Hansen.
“Er det beboerdemokrati?”
Beboerrepræsentanterne blev først for alvor klar over, at noget var helt galt, da de i april deltog i et møde, hvor det blev tegnet op, hvor meget veje, fortove og cykelstier kommer til at fylde. Her protesterede de, og siden har de klaget i forbindelse med høringen i sommers.
Kommunen har givet sig to meter - en meter i forbindelse med hvert fortov.
“Så meget for respekten for beboerdemokratiet,” siger Helle Hansen, som fortsætter:
“Vi må jo sige, at vi har lært noget af det her: Vi skal have noget mere på skrift!”
Mening med de brede veje
Rådmand for Teknik og Miljø, Bünyamin Simsek, forklarer, at der er mening med de brede veje:
“Hele idéen med Helhedsplanen er at adskille området i flere dele. Lige nu er det jo én klump med veje rundt om. De brede veje er med til at skabe denne adskillelse,” siger rådmanden, som fortsætter:
“Jeg håber da ikke, at en vej har været det afgørende for, at nogle har stemt for Helhedsplanen, som jo består af mange elementer - kun at se på én vej er for snæversynet.”
Beboernes følelse af ikke at være blevet hørt giver Simsek heller ikke meget for:
“Der har været massiv borgerinddragelse i forbindelse med hele planen. Men fordi man deltager, er det jo ikke ensbetydende med, at man får 100 procent medbestmmelse og vetoret.”