Solopgang på den korteste dag
”Pak børnene godt ind og kom med ud og oplev vintersolhvervs-morgen på Lysnet” Sådan lyder opfordringen fra den lokale afdeling af Danmarks Naturfredningsforening.
Lyset vender snart tilbage. Og på vintersolhverv, lørdag 21. december, kan man på den højeste bakketop i kommunen opleve årets korteste dag, før dagene atter begynder at blive længere.
"Vintersolhverv er fra gammel tid netop en fejring af, at man med lysets tilbagevenden atter kan se frem til et nyt år med frugtbare goder fra naturen,” siger DN Favrskov's formand Alfred Borg. ”Derfor henfører ordet "jul" i gammel tradition også til "hjul". Dvs. det livshjul og den livscyklus som vore forfædre levede efter. Julen minder os om, at naturen altid vil spire på ny igen.”
Sms hvis aflysning
Deltagerne mødes kl. 08.15 på p-pladsen ved Lindkjærvej ved den gamle lergrav neden for Lysnet (ca. 7,5 km fra Hadsten via Vissing. Find DN-flaget). Herfra går det i samlet flok ad stien til toppen, hvorfra der er god udsigt til solens pragtspil. Turen bliver ret kort, men husk varmt tøj og tæpper og støvler, da der kan være smattet og leret undervejs. Barnevogne skal dog vælge kørevejen derop, men ingen biler på toppen.
”Bagefter er vi nok sultne og betagede, og vi opfordrer derfor folk til at tage morgenmad og siddepuder med, så vi i fællesskab kan nyde dagens tiltagen over en bid mad og en god historie,” fortæller Alfred Borg.
Men: Der er ikke meget ved solopgang, hvis der ikke er skyfrit. derfor tilbydes en sms-service, hvor man melder ud dagen før, hvis arrangementet bliver aflyst. Send bare dit mobilnummer til favrskov@dn.dk