Tjek lige din solcelle-afbryder
For ringe solcelle-installationer kan give stød eller forårsage brand
Langt de fleste invertere ved solcelleanlæg kræver beskyttelse med en fejlstrømsafbryder af Type B. Men alligevel er de fleste anlæg i drift kun beskyttet med en fejlstrømsafbryder af Typer A.
Sikkerhedsstyrelsen har fået lavet laboratorietest af 10 forskellige solcelleinvertere. Den viser, at langt de fleste invertere kræver beskyttelse med en fejlstrømsafbryder af Type B. Styrelsen har også gennemført tilsyn på knap 500 solcelle anlæg, og her viser det sig, at langt de fleste anlæg i dag er beskyttet med en fejlstrømsafbryder af Type A.
El-installatør Per Kvorning, El-Trik i Øster Alling, fortæller, at Type A er en standard fejlstrømsafbryder, som er lovkrav i alle boliger og elinstallationer op til 20 A. Type B er ligeledes en standard fejlstrømsafbryder, men denne kan håndtere fejlstrømme af jævnstrøm.
Netop jævnstrøm findes i forbindelse med solcelleanlæg, idet den strøm der går fra panelerne på taget, til inverteren er jævnstrøm. En type A afbryder vil ikke yde tilstrækkelig beskyttelse ved en fejl på jævnstrømsdelen.
Advarsel om stød og brand
I en pressemeddelelse fra Sikkerhedstyrelsen advares der også mod risiko for både stød og brand.
“Det har undret mig længe at nogle fabrikanter ikke foreskriver fejlstrømsafbryder af Type B. Jeg har svært ved at se hvordan man kan undgå fejlstrømme på jævnstrømmen fra panelerne,” mener Per Kvorning.
Han anbefaler, at alle solcelleejere får kontrolleret deres installation. Først og fremmest er det vigtigt at finde ud af, hvad producenten af inverteren foreskriver som beskyttelse. Man skal også sørge for, at installationens jordforbindelse er i orden, og svarer til den aktuelle fejlstrømsafbryders udløsestrøm.