Fortsæt til indhold

Stevns Kommune køber ikke færre end 40 biler i Køge

Samfund
Arkiv

KØGE: Der er ikke noget at sige til, at de jubler hos Bil go' i Køge, som for kort tid siden udvidede deres sortiment med også at blive Renault-forhandler.
Det går strygende med salget af den populære franskmand, og nu har Bil go" også indgået en stor aftale med Stevns Kommune, som har valgt at udskifte deres nuværende vognpark med de nye Renault Clio modeller, i alt 40 stk. som skal leveres i løbet af de næste 36 måneder.
De første 11 stk. er allerede blevet leveret her i december måned, hvor det er salgskonsulent Niels Johansen, der på billedet overrækker nøglerne, som et symbolsk tegn på den første dellevering.
Stevns Kommune har valgt den meget økonomiske Renault Clio Expression som kører de 27,8 km/l. Alle biler leveres i øvrigt i den flotte og meget synlige ”brillant” røde farve.
Nogle af bilerne til Stevns Kommune leveres som van på gule plader, mens andre leveres som almindelige personbiler.