965 bands vil spille på Spot
Spot Festival har fået 965 ansøgere til den 20. udgave til maj. En kuratorgruppe skal nu udvælge de mest talentfulde musikere
Igen til maj bliver Spot Festival stedet, hvor man får et indblik i, hvilke nye musiktalenter der rører på sig i Norden.
Det kan programansvarlig for Spot Festival Esben Marcher allerede nu forsikre.
"Det ser rigtigt godt ud. Vi har fået rigtigt mange gode, kvalificerede ansøgere fra både høj og lav. Det er alt fra dygtige, etablerede navne til fire efterskole-elever, der lige har lavet et band," siger en meget tilfreds Esben Marcher.
Ansøgningen om at spille på Spot Festival i 2014 lukkede den 4. december, og optællingen viser nu, at i alt 965 bands og solister har benyttet sig af muligheden for at sende deres musikmateriale ind til festivalen.
"Det er et flot højt tal, som vi er meget tilfredse med," siger Esben Marcher.
Ansøgerne har primært været bands inden for rock, pop, indie, elektronisk, metal og r'n'b-genren.
"Overordnet set dækker vi bredt genremæssigt. Men de meget alternative former er ikke repræsenterede. Vi lander på midten, hvor der både er rock, pop og metal," siger Esben Marcher.
20 år med Spot og Swell
Spot Festivals kuratorgruppe bestående af seks musikkyndige folk har nu indtil midt i januar til at gennemlytte de 965 ansøgninger og give deres bud på hvem, der skal slippes løs på scenerne.
Den endelig udvælgelse står festivalen for. Et navn er dog allerede annonceret.
Det er nemlig ikke kun Spot Festival, der kan fejre 20 års jubilæum næste år.
I 2014 er ligeledes 20 år siden at 'Psyched Up Janis' udgav deres debutplade 'Swell', og derfor gendannes bandet med Sune Wagner i spidsen for en kort bemærkning. Første koncert bliver på Spot.
"De er jo et meget godt eksempel på, at det kan lykkes med mange års hårdt arbejde," siger Esben Marcher.
Bandet er det første i rækken af en stribe mere velkendte navne, som festivalen hvert år beder om at optræde.
"De bands headhunter vi. Og den del af programmet er vi i fuld gang med at få på plads," siger Esben Marcher.
Navnene vil løbende blive offentliggjort fra slutningen af januar, hvor også de bands, der har søgt, enten får ja eller nej.