Design og Business studerende er udklækket
Aarhus har fået sit første hold profesionssbachelorer i Design og Business
For første gang i aarhus har 94 studerende taget deres afgangseksamen fra Design og Business uddannelserne, VIA University College, TEKO.
I Region Midtjylland har det indtil i år kun været muligt at tage en professionsbachelorgrad inden for design og Business på VIA, TEKO, i Herning, men for halvandet år siden fik de studerende mulighed for at gennemføre deres uddannelse, som er målrettet mode- og livsstilsbranchen, i Aarhus.
“Det er med stor glæde og tilfredshed, at vi nu udklækker de første design- og Businessstuderende i Aarhus nogensinde,” lyder det fra Anne Mette Zachariassen, direktør for Højskolen for Kreative Erhverv, VIA University College.
Hun tilføjer, at en stor klynge ad mode- livsstilsvirksomheder i Region Midtjylland har brug for kvalificerede medarbejdere.