Fars Legestue: Nyt tilbud i Favrskov til fædre og deres små børn
Favrskov Kommune opretter forældregrupper målrettet fædre.
Mødregrupper har længe været et populært tilbud til nybagte mødre. Nu er der øremærket barsel til fædrene, og derfor laver sundhedsplejen i Favrskov et ugentligt tilbud rettet mod fædre, hvor de kan komme med deres barn og lege og tumle og være sammen med andre fædre.
Tilbuddet hedder Fars Legestue og er for fædre og deres børn fra nul til tre år. Fars Legestue er et samarbejde mellem sundhedsplejen og kommunens biblioteker og foregår i partnerskab med Forum for Mænds Sundhed, der i de senere år har åbnet mere end 40 Fars Legestuer fordelt over hele Danmark.
»På vores barselsbesøg har vi tidligere spurgt ind til, om far skulle have barsel og i så fald, om der var interesse for at mødes med andre fædre på barsel. Igennem tiderne er der eksempelvis etableret to fædregrupper i Hinnerup-området. Fremadrettet vil vi i sundhedsplejen omdøbe mødregrupperne til forældregrupper og på den måde signalere, at forældregrupperne er en oplagt mulighed for fædrene at være en del af, når de går på barsel, og mor starter på arbejde. Vi håber ligeledes, at tilbuddet med Fars Legestue på de tre biblioteker vil være attraktivt for mændene. Her kan de etablere netværk i et uformelt forum og samtidig lege og tumle med deres børn og snakke om hverdagen på barsel,« fortæller sundhedsplejerske Merete Revsbech Paulsen fra Favrskov Kommune i en pressemeddelelse.
Foregår på biblioteket
Sundhedsplejen glæder sig til samarbejdet med bibliotekerne, der fra 11. april lægger lokaler til Fars Legestue.
»Bibliotekerne er tilgængelige med skønne og uformelle rum, der indbyder til aktiviteter og leg. Bibliotekerne får samtidig en god mulighed for at promovere nye gode børnebøger og anden relevant litteratur målrettet fædrene. Sammen med bibliotekerne vil vi løbende evaluere tilbuddet og selvfølgelig holde øje med, om det så også bliver brugt,« fortæller Merete Revsbech Paulsen.
Bliver der stemning for at trække Fars Legestue ud i naturen, står det fædrene frit for, da det gerne skal være fædrene selv, der driver det. Cirka en gang om måneden vil der være en sundhedsplejerske til stede ved Fars Legestue, så der er mulighed for at få råd og sparring.
Fars Legestue slår dørene op i Favrskov Kommune i ugen efter påske.