Fortsæt til indhold

Selvforsyning med energi i landdistrikterne

Bliv din egen producent af din husstands varme og elforbrug baseret på sol, vind og energibesparelse.

Samfund
jr

Har du ”ondt i ovnen” på grund af de høje energipriser, kan du som led i klimaugerne i Favrskov Kommune møde Jane Kruse fra Nordisk Folkecenter for Vedvarende Energi og få inspiration til omlægning af dine energikilder.

Jane Kruse vil gennemgå alle teknologierne, der i eget hus eller i et landsbyfællesskab kan ændre brug af fossile brændstoffer, flis og træpiller til en mere langsigtet VE-løsning.

Nordisk Folkecenter i Thy har mange års erfaring med VE og arbejder sammen med en række mindre virksomheder, der er på forkant med de nye ideer. som et nyt koncept for bølgeenergi, husstandsmøller, hybridanlæg med sol og vind og andre teknologier, som ingeniører og studerende fra hele verden kommer for at blive klogere på.

Det foregår torsdag 20. april klokken 19.00 - ca. 21.30 i InSide i Hammel

Deltagelse kræver tilmelding på mail til favrskov@dn.dk.

Mødet er arrangeret i samarbejde mellem Torkil Forman, Udvikling af Landboliv og Danmarks Naturfredningsforening.