Byrådet klar med tre haller næste år
Et enigt byråd i Favrskov har besluttet at levere 42 millioner kroner til haller i henholdsvis Hammel, Hadsten og Søften.
Favrskov Byråd slap for at skulle prioritere mellem ansøgningerne om nye haller i Hammel, Hadsten og Søften. Hver by får sin. Der skal laves en lokalplan i Hammel, men her er projektet allerede klar. Omvendt i både Hadsten og Søften. Her er der lokalplaner. Til gengæld er projektfasen ikke så langt fremme.
Selv finde fire mio.
Ud over de kommunale kroner kommer der en lokal medfinansiering på 4 millioner til hver af hallerne. Selv om hallerne bygges snart, skal medfinansieringen først falde, når hallen i Hadsten overgår fra kommunal hal til at blive selvejende.
De kommunale kroner fordeles med 15 millioner til Søften og til Hadsten, mens Hammel får 8 millioner.
Til både Søften og Hadsten gives en "bonus" på 2 millioner, når hallen bliver selvejende eller en forpagtningsaftale er på plads.
Allerede næste år
Tidshorisonten kan blive kort. Hvis ansøgerne fra de tre byer har lokalplaner og projekter klar, kan byggerierne gå i gang i 2014 med mulighed for indvielse i 2015.
Driftsudgifterne til de to haller er på 1.2 millioner kroner. De penge skal findes i forbindelse med den kommende budgetforhandling.