Ny forvirring om affaldsordning - slut med sort plast
Sorte kødbakker, urtepotter og anden emballage af sort plast får nu det røde kort at Renosyd
Efter et års indkøring af kommunens nye affaldssorteringsordning, skal vi igen til at vænne os til noget nyt. Sort plastic må nemlig ikke længere komme i emballage-beholderen. Det skal i restaffaldsbeholderen, og den besked har allerede nu fået borgerne til at kime kommunens renovationsselskab ned.
”Vi har forsøgt at genanvende den sorte plast, fordi vi som udgangspunkt vil genanvende så meget som overhovedet muligt, men vi må erkende, at vi får for lidt ud af den ekstra indsats, som det kræver både af vores kunder og af de medarbejdere, der skal stå manuelt og sortere sort plast fra det øvrige indhold i emballagebeholderne,” forklarer privatkundechef hos Renosyd, Inga Rossen.
Hun forstår godt kundernes forvirring, men understreger, at der hele tiden har været tale om et forsøg med hensyn til den sorte plast. Dette skyldes at i modsætning til al anden plastemballage, kan de maskiner, der automatisk sorterer emballagen, ikke registrere den sorte plast på grund af farven. Derfor skal den frasorteres manuelt.
”Sortering er godt, men ikke for enhver pris. Vi gør affald til værdi, og derfor skal der netop være værdi i det, vi beder kunderne om. Det er der ikke i tilstrækkelig grad i dette tilfælde, når vi sætter det i forhold til den arbejdsmiljømæssig belastning for vores egne medarbejdere,” siger Inga Rossen og fortsætter:
”Vi skal ikke kun fokusere på, hvor meget vi samler ind, men også på kvaliteten af det, der bliver sorteret og indsamlet. Med andre ord: Fokus på det, der nytter og giver værdi.”
Apropos kvalitet, så benytter Inga Rossen lejligheden til at minde kunderne om at skylle emballagen, inden den bliver smidt i beholderen. Og til at tjekke sorteringsvejledningen for emballagebeholderen en ekstra gang.
”Der er for eksempel stadig for mange, der putter plastposer og restaffald i emballagebeholderen. Derfor er det en god gerning lige at gå ind på renosyd.dk," siger hun.