Farveblind trafiksikkerhed? Blå bus = ja gul bus = nej
Mens de blå skolebusser ingen problemer har med at benytte Hårup Skoles vendeplads, så er det et problem, så snart bussen skifter farve og er en gul bybus
I Hårup er det farven på bussen der afgør, om dine børn kommer sikkert i skole.
Kører de med den blå skolebus, bliver de sat af på skolens busvendeplads.
Kører de med den gule bybus bliver de sat af i vejsiden overfor skolen og skal på egen hånd krydse den trafikerede Mejlbyvej.
“Man skulle ellers tro, trafiksikkerheden var farveblind, men sådan er det ikke hos os.”
David Mortensen, forældrerepræsentant i skolebestyrelsen, er træt af de skiftende forklaringer på, hvorfor bybussen ikke længere vil benytte skolens busvendeplads, så børnenen kan komme sikkert i skole.
“Da vi for et år siden tog problemet op med Trafik og Veje i Aarhus Kommune hed det sig, at det var for dyrt at benytte vendepladsen. Siden er den forklaring blevet ændret til, at det er for farligt at benytte vendepladsen, fordi bussen skal bakke og sno dog for at komme ud fra vendepladsen igen,” fortæller han.
Kommunen: Det er vendepladsen der er farlig
“Vi er måbende overfor den argumentation. Vi har aldrig hørt om, at der har været en farlige situation i forbindelse med at bussen skulle ud fra vendepladsen. Til gengæld hører vi ofte om farlige episoder, når børnene myldrer over Mejlbyvej.”
Alligevel er det argumentet om trafikkaos på busvendepladsen, som Rigmor Korsgaard, leder af kommunens afdeling for kollektiv trafik, forholdt sig til, da hun i en mail til forældrene i slutningen af 2012 forklarede, hvorfor kommunen holder fast i, at bybussen ikke skal ind omkring skolens vendplads.
“Vi ønsker ikke af anvende den slags løsninger”
“Vi har dårlige erfaringer med at lade busser vende på arealer, som samtidig fungerer som parkerings- eller afsætningsplads. Der var problemer for den gamle linje 53 ved Hårup Skole, og man kan desværre ikke regne med, at alle respekterer, at et større areal skal holdes fra af biler af hensyn til bussens vendemuligheder. Det sker ofte, at bussen bliver “fanget” af biler, der er parkeret uhensigtsmæssigt, og derfor ønsker vi ikke at anvende den slags løsninger i bybustrafikken,” skrev hun til forældrene.
Den forklaring tager forældrene ikke for gode varer, og nu er de gået til rådmand Bünyamin Simsek med en videodokumentation af, hvor farligt det egentlig er for deres børn at passere Mejlbyvej i morgentrafikken.
Der skal findes en løsning
Og det har gjort indtryk på rådmanden, der nu lover forældrene, at han vil finde en løsning, så deres børn igen kan komme trygt til skole.
“Der skal findes en løsning på problemet, og jeg har bedt min forvaltning om at komme med forslag til, hvordan det kan gøres, eventuelt i samarbejde med Børn og Unge. Er der udgifter forbundet med det, som vi ikke selv kan dække i Natur og Miljø, så må vi rejse spørgsmålet i byrådet,” siger han.