Fortsæt til indhold

Dianas hjort halshugget i Barokhaven

Et hærværk mod en statue i Barokhaven kan blive dyrt, frygter slotsgartner

Samfund
Tim Panduro

Det var ikke et videre behageligt syn, der mødte en vagt, da han kristi himmelfartsdag lagde sin rute forbi Barokhaven ved Frederiksborg.

Der var nemlig tydelige spor efter, at et feststemt selskab havde bevæget sig gennem haveanlægget.

Bænke var smidt i søerne - og værst af alt, en af havens skulpturer var blevet udsat for hærværk.

Således er en hjort, der sidder ved foden af en statue forestillende den romerske gudinde Diana, blevet et hoved kortere. Og hovedet er pist væk.

“Det sker desværre næsten hvert år at der bliver flyttet rundt på vores blomsterkasser eller at bænke bliver kastet i kaskaderne. Men dette er meget værre”, konstaterer slotsgartner John Nørgaard.

Dyr restaurering

Statuen af Diana - eller Artemis, der er gudindens græske navn - blev sat op for fem år siden.

Den er skabt af sammenloddet zink og stammer fra sidste halvdel af 1800-tallet. Alene opsætningen kostede 200.000 kroner. John Nørgaard frygter, at restaureringen også kan blive dyr.

“Vi prøver at finde ud af, om der stadig findes en gipsafstøbning af statuen. Så kan vi få skabt en kopi. Ellers skal vi have en kunstner til at skabe et nyt hoved.”

Slotsgartneren mener ikke, at der kan gøres det store for at hindre denne type hærværk.Haven er lukket om natten, men let at komme ind i.

John Nørgaard håber, at det rigtige hoved vil dukke op, inden det kommer så vidt. Enten fordi forbipasserende findet det eller fordi personen, der har taget det med, fortryder tyveriet.

Hvis man er kommet til at tage hovedet med hjem og gerne vil aflevere det, lover John Nørgaard frit lejde.

Hvis man har fundet hovedet - eller har det derhjemme - kan man ringe til Styrelsen for Slotte og Kulturejendomme på 3395 4200 og spørge efter John Nørgaard.

Det ser ud som om hjortens hoved er slået eller sparket af langs en lodning.