Fortsæt til indhold

Den næste Thychosen er på vej

15-årige Mads Døhr Thychosen kan blive det næste stjerneskud i den fodboldgale familie med efternavn Thychosen. Han er ikke nogen Messi, men hvad han ikke har i teknik, har han i vilje

Samfund
Jeppe Rafn

Han har to fætre, der hedder Oliver og Jacob, og en kusine, der hedder Tina.
Kan du gætte, hvem han er?
Hans far hedder Lars, og hans mor hedder Annette.
Kan du nu gætte, hvem han er?
Hjælper det, når vi fortæller, at han har tre onkler, der hedder Ulrich, Steen og Jørgen?
Hvad nu, når vi siger, at de alle på nær faren hedder Thychosen til efternavn. Går der en prås op for dig?
Nej, måske ikke, men nu er han altså også kun 15 år og (endnu) ikke så kendt som de nævnte i familien Thychosen, der alle har spillet eller spiller fodbold på absolut topplan.

VBK og landsholdet

Navnet er Mads Døhr Thychosen, og han kan meget vel blive det næste stjerneskud i fodboldfamilien Thychosen. Mads fik allerede debut på VBK's U/17-ligahold som U/15-spiller, og her i efteråret debuterede han på det danske U/16 landshold med to scoringer i en kamp mod Tjekkiet. I dag er han oppe på otte landskampe og fire mål.
"Jeg vil være professionel fodboldspiller, og jeg føler, at jeg kommer tættere og tættere på mit mål," siger Mads.
Samme fornemmelse har VBK's talentchef Lasse Christensen. Han beskriver 15-årige Mads som en vindertype, der altid giver sig 100 procent. En holdspiller der støtter sine medspillere og gør dem bedre, og som vil nå langt og komme til udlandet, fordi han simpelthen bare vil være den bedste.
Selv siger den 15-årige angriber:
"Jeg er en fightertype. Jeg er ikke så teknisk, men jeg er hurtig og stærk og ærgerrig. Jeg har også mine dårlige dage, men hvis det ikke lige kører for dig, må du hjælpe holdet ved at give dig 100 procent."

Alt handler om fodbold

Som født ind i en fodboldgal familie startede han med at spille i Vinding, allerede da han var to et halvt år.
"Det har altid handlet om fodbold i min familie. Det handler kun om fodbold, og det har jeg det godt med. Det er det, vi går op i. Vi diskuterer fodbold og har en masse sjov med det," fortæller Mads.
Diskussionen handler ofte, om det nu er Vejle og Fredericia, der er bedst. Onkel Steen er assistenttræner i Fredericia, og fætter Jacob spiller for fredericianerne. Mads og Oliver spiller i Vejle, så det kan godt være svært at blive enige i familien.
Men når det kommer til stykket, holder de sammen i familien Thychosen.
"Jeg snakker meget fodbold med min mor og far, men også med mine fætre og onkler, og de ser tit mine kampe. Det gælder alle i familien. Vi er meget tætte i familien omkring fodbold," siger Mads.
Han har selv set sin far Lars Døhr spille et hav af kampe. Mads var kun lige blevet født, da hans far stoppede med fodbold på topplan i VB, men faren fortsatte i mange år med at spille seriefodbold i Vinding.
"Jeg så alle min fars kampe både ude og hjemme. Min mor har jeg kun set spille en smule Old Girls. Hun siger, hun var hurtig, men det kan man ikke rigtig se mere," siger sønnen med er skævt smil.