Fortsæt til indhold

Jobpatruljen runder Djursland

Jobpatruljen er på Djursland i denne uge

Samfund
Anette Bonde

Jobpatruljen Østjylland kommer til butikker og virksomheder i Djursland fra torsdag 11. juli frem til søndag 14. juli. Her vil unge frivillige oplyse andre unge om hvordan de kommer sikkert i gang på arbejdsmarkedet
Sommer betyder for mange unge tid til at tjene lidt ekstra, og for mange er det første møde med arbejdsmarkedet. De unge frivillige fra Jobpatruljen vil sørge for at det kommer til at forgå under ordnede forhold. Når Jobpatruljen besøger virksomhederne vil de tale med de unge fritidsjobbere under 18 år om arbejdsforhold og oplyse dem om deres rettigheder som arbejdstagere på arbejdsmarkedet.
"Vi besøger unge fritidsjobber og spørger ind til dagligdagen på deres arbejdsplads. Der er mange unge, som glemmer at deres ryg stadigvæk er under udvikling, når de ikke er mere end 16-17 år. Det husker vi dem på og fortæller dem om hvilke forpligtigelser og lovgivning de skal være opmærksomme på. Og så holder det også virksomhederne oppe på, at det også er deres ansvar at sikre et sundt arbejdsmiljø," siger Rune Popp, frivillig og koordinator for Jobpatruljen Østjylland.
Eftrer rundturen på Djursland udnævner Jobpatruljen efterfølgende ”Byens bedste arbejdsplads.” Titlen opnås på baggrund af interviews med de unge fritidsjobber under 18 år og er en arbejdsplads, som har gjort sig særlig positivt bemærket.