Kvinder i Fjellerup laver et hav
Strikkede og hæklede fisk, tang og andet godt fra havet udstilles i iskælderen ved stranden
Den lille iskælder mellem Prebens Fiskehus og Vaffelbageriet på Fjellerup Strand bliver forklædt som hav. Det sker i forbindelse med projekt Fjellerup Sommerby-Vinterby.
Initiativtager Elin Aabenhus blev inspireret efter at have set et strikket og hæklet koralrev på Tønder Museum. Hun allierede sig med Bodil Sørensen, og de to har været primus motorer i projektet i Fjellerup.
Som at gå på havbund
10-15 kvinder i Gruppen Fjelleruphav har i løbet af vinteren strikket og hæklet alt godt fra havet. Udstillingen i den lille iskælder ved stranden bliver sat op, så beskuerne får en næsten naturtro oplevelse.
"Det vil være som at gå ud på en havbund med fladfisk i sandet, en sildestime, en makrelstime, søstjerner, søpindsvin, hornfisk, sønelliker, ålegræs, tang, en sæl og drivtømmer", forklarer Elin Aabenhus.
Rundt om i Fjellerup har der i den seneste tid været opsat kikkasser udformet som akvarier. Her har man kunnet få en forsmag på havudstillingen.
Elin Aabenhus fortæller, at man vil forsøge at få udstillingen på vandring og udstillet andre steder.