Tilst-søstre er gået i chokochok
Søstrene Han og Lisa Do fra Tilst er faldet pladask for chokolade og laver nu choko-kurser
De er aflange, runde, hjerteformede og trekantede. De er rullet i lakrids, viol, eller guldflager og har kirsebær, marcipan eller champagnefyld indeni. Og det er blot et lille udvalg.
Mulighederne er uanede, når det gælder at lave fyldte chokolader. Det ved de to søstre Lisa Do og Han Do fra Tilst alt om. De har nemlig kastet deres kærlighed på den søde spise, og de er så vilde med chokolade, at de netop er begyndt at lave chokoladekurser under navnet ChokoChok.
“Vi har barslet med idéen i hvert fald i et halvt år, men der skulle et spark i røven fra vores storebror til, før vi fik gjort noget ved det. Så fandt vi en dato og gjorde det,” fortæller Lisa Do på 31 år.
Første kursus blev holdt 8. juni, hvor ni personer kastede sig ud i chokoladens verden under kyndig vejledning af Lisa og Han. Og allerede nu begynder søstrene Do at få de første forespørgsler.
“Vi er ret overraskede over, at første kursus har givet så meget opmærksom allerede. Det er et skulderklap og giver os blod på tanden. Man vokser af det,” siger Han Do på 22 år.
Konceptet manglede
Idéen til selv at starte chokoladekurser op har de to piger fået fra selv at have prøvet et lignende kursus.
“Men præcis den slags kurser, som vi gerne ville lave, synes vi ikke, at vi har kunnet finde,” fortæller Han Do, som lige som sin søster er selvlært chokolatier på hobbybasis.
Konceptet, som de to søstre bruger, er, at man betaler et deltagergebyr for et kursus på tre timer, og så betaler man for hvert kilo chokolade, man bruger - men man må smage lige så meget, man lyster, undervejs.
“Men man bliver altså hurtigt mæt,” smiler Lisa Do.
Alle kan være med
Lisa og Han har lagt vægt på, at alle skal kunne være med på chokoladekurserne med undtagelse af helt små børn:
“Selvom chokolade er skrøbeligt og svært at arbejde med, så kan alle faktisk være med - man lægger bare selv niveauet for sværheden,” siger Lisa Do og fortsætter:
“Det er enormt hyggeligt selv at udforme og gøre chokoladen personlig - den kreative proces er ret spændende. Og det at komme hjem med noget, som er så flot, gør altså også én stolt,” siger Lisa Do.
Læs mere på www.chokochok.dk.