Fortsæt til indhold

Vandkunsten vender stærkt tilbage

Auning Skole genoptager projekt Sculpture by the Sø

Samfund
Anette Bonde

Nu bliver det til efteråret, det vil sige i september i uge 37, at 0. - 6. plus specialklasserne på Auning Skole folder sig ud som kreative udstillere ved den lille sø ved siden af Gl. Estrup Gartneri.

Rykkes fra forår til sensommer

Projekt Sculpture by the Sø var oprindelig planlagt til slutningen af maj i år, men konflikten i forbindelse med lærernes arbejdstidsaftale kom i vejen, og projektet måtte udskydes. Nu skal lærerne i arbejdsgruppen have løbet projektet i gang igen. Det indebærer blandt andet, at de skal have reetableret det kontaktnet, der var truffet aftaler med i foråret, det vil sige kunstnere, politi, kommune, håndværkere, forældre med mere, og eleverne skal spores ind på emnet kunst igen.
Man er godt i gang. Eleverne i alle de deltagende klasser har besvaret et spørgeskema”Hvad er kunst egentlig for en 'fætter'”. Det er der kommet mange dybe tanker ud af.

Gulerodsvarde

Siden projektbeskrivelsen i foråret er der i øvrigt kommet yderligere ideer med. Der vil blive stillet en stor gulerodsskulptur op ved vejen som en 'varde' over Gl. Estrup Gartneris velvillige ja til at lade skolens elever udstille ved søen. Desuden vil hver klasse få udleveret en 1 x 1 meter stor plade og en mængde mælkekapsler i forskellige farver, og klasserne skal så lave et værk til udstillingen.
Siden sidst har børnehaven Bette-Bo i Øster Alling i øvrigt også meldt sig som deltager.