Villadsen ryger til Horsens
FC Nordsjælland har lejet målmanden Thomas Villadsen ud resten af sæsonen
Målmand hos FC Nordsjælland Thomas Villadsen har om nogen stået i skyggen af landsholdsmålmanden Jesper Hansen. Det har betydet ganske lidt spilletid, og derfor har Thomas Villadsen nu i samspil med sin klub sagt ja tak til et tilbud fra AC Horsens.
"Igennem hele sin periode i FC Nordsjælland har Thomas Villadsen arbejdet upåklageligt på træningsbanen og været med til at holde Jesper Hansen skarp. Men da der ikke var udsigt til mere spilletid, vil vi ikke stå i vejen for den mulighed, som nu er opstået", siger Jan Laursen, sportsdirektør hos FC Nordsjælland og understreger, at Villadsen i den grad har været med til at holde klubbens træningsmiljø på toppen.
"Vi glæder os nu over den mulighed, Thomas får for førsteholds-fodbold, og vi ønsker ham held og lykke fremover", siger Jan Laursen til fcn.dk.
Vemodigt at sige farvel
Selvom der ikke er nogen tvivl om, at Thomas Villadsen ser frem til klubskiftet, er han også vemodig.
"Jeg glæder mig til den opgave, som er foran mig nu, men det er utroligt vemodigt ikke at skulle sætte mine ben i FC Nordsjælland på daglig basis mere. Det har simpelthen været i en klasse for sig at have været en del af klub med så godt et træningsmiljø og med så mange fantastiske mennesker. Så fremfor for at sige farvel vil jeg sige på gensyn", siger Villadsen og tilføjer, at han selvfølgelig glæder sig til noget mere fast spilletid.
"Det har jeg sultet efter det sidste års tid", lyder det fra den 28-årige målmand, der er blevet lejet ud til AC Horsens resten af sin kontrakttid for FC Nordsjælland.
Med skiftet til AC Horsens, slutter Thomas Villadsen sin anden periode i FC Nordsjælland, hvor han også var i efteråret 2009. Denne sæson er det kun blevet til to kampe i pokalturneringen - mod Svebølle og FC Midtjylland.