Sanger skaber tryg og behagelig stemning
17-årige Caroline Ravn Andersen er afslappet og hviler i sig selv, når hun optræder
17-årige Caroline Ravn Andersen fra Børkop er god til at synge. Det er der i hvert fald mange, der synes, for hun har i de senere år sunget og spillet til masser af private og offentlige arrangementer i lokalområdet. Både som solist og sammen med andre yngre musikere.
“Jeg har fået meget ros for, at jeg er rolig og afslappet og skaber en tryg og behagelig stemning, når jeg optræder. Jeg hviler meget i mig selv, når jeg synger, og på den måde giver jeg folk en god oplevelse,” siger Caroline Ravn Andersen, der godt kan lide at være ude at optræde.
“Det er en glæde at få lov til at komme ud og optræde med det, man har øvet. Der er også spænding, om jeg kan huske teksten, og når det går godt, og folk klapper, er det helt vildt fedt.”
Sang er lige mig
Caroline har været bidt af musik, fra hun var helt lille, og begyndte at få keyboard undervisning på Vejle Musikskole. Siden blev tangenterne skiftet ud med trommer, og da hun nærmede sig teenagealderen, begyndte hun at interessere sig mere for sang og få sangundervisning på musikskolen.
“Sang er meget mere mig. Det er på en måde mindre fagligt end at sidde og nørde med et instrument. Sang er også teknik, men man behøver ikke terpe i flere timer. Når der er noget, jeg ikke kan, får jeg at vide, hvordan jeg skal tænke og føle. Det er uhåndgribeligt og abstrakt, men også vildt spændende, når det lykkes,” forklarer hun.
Efter to års sangundervisning søgte Caroline ind på talentlinjen og blev optaget. Hun er nu i gang med sit tredje og sidste år på talentlinjen, hvor hun får undervisning i sang, klaver, teori og sammenspil. Talentlinjen er en forberedelse til at videreuddanne sig i musik, så det er Caroline klar til, når hun om et år både er færdig på talentlinjen og med gymnasiet på Rødkilde, hvor hun efter sommerferien begynder i 3.g på musiklinjen.
Prøver sig selv af
“Jeg er solist, men efter jeg startede på gymnasiet, har jeg fundet stor glæde ved at spille med andre, der er helt vildt dygtige på deres instrument,” fortæller Caroline.
Hun har især spillet og optrådt meget med guitaristen Jacob Djursaa, som også har gået på både Vejle Musikskole og Rødkilde Gymnasium. “Vi spiller musik, man kan sidde og lytte og måske spise til. Det har ofte været ældre, vi har spillet for, og så spiller vi sange af for eksempel Beatles, Sting og Eva Cassidy og nyere pop og rock.”
Caroline Ravn Andersen optræder også til koncerter med andre fra musikskolen, og hun har spillet med nogle fra gymnasiet.
“Det er fedt ikke at være bundet af ét band. Det giver flere muligheder for at få erfaring fra andre, og jeg får prøvet nogle forskellige genrer for at finde frem til min egen stil.”
“Jeg får inspiration fra alt muligt og kan lide både jazz, pop, rock, indie, folk, funk og soul. Hård metal er vist det eneste, jeg ikke kan se mig selv i,” siger den 17-årige sanger med et smil.
En drøm at leve af musik
“Jeg vil finde min egen stil og sound og gerne udgive en plade på et tidspunkt. Det behøver ikke at være med turne i hele verden, men det vil være fantastisk, hvis jeg kan leve af at spille musik eller undervise i det. Musik er for mig en kombination af læring og spille. Jeg vil gerne blive dygtigere og tage det, jeg lærer, og bruge det i praksis.”
Når Caroline Ravn Andersen om et år er færdig med talentlinjen på Vejle Musikskole og er blevet student, har hun tænkt sig at søge ind på Musikalsk Grundkursus, MGK, i Kolding. Senere vil hun gerne på musikkonservatoriet.
Du kan følge Carolines musikliv på facebook.com/carolineandersenmusic.