Fortsæt til indhold

Lukkeloven lukker Superspar

Efter 14 år med dagligvarebutikken i Galten, lukker brødrene Haaning butikken

Samfund
Af Christina H. Langpap

Lørdag 31. august er sidste dag for brødrene Christian og Ulrik Haaning i deres butik Superspar i Galten. Siden lukkeloven trådte i kraft 1. oktober sidste år, har omsætningen bevæget sig den forkerte vej og efterladt brødrene med et regnskab med røde tal.
"Vi havde regnet med at miste lidt omsætning, men vi mistede meget allerede den første måned og sådan var udviklingen også i månederne efter. Derfor har vi valgt at lukke," forklarer Christian Haaning, der er ejer af Superspar i Galten.
Fra åbningen i januar 1999 og lige indtil 1. oktober sidste år var Superspar den eneste butik i byen, der havde lov til at holde åbent fra klokken 8 til 22 hver eneste dag. Men da byens andre dagligvarebutikker begyndte at have samme åbningstider, kunne brødreparret konstatere, at kunderne valgte andre steder at handle.

Lukker med vemod

"Sådan er udviklingen, og discountbutikkerne er blevet dygtigere og har fået et større vareudvalg, hvor kunderne for det meste kan købe alt, hvad de behøver. Vi har hele tiden troet på det bedste, alligevel har overrasket os, at det skulle ende sådan her, så selvfølgelig er det med vemod, at vi lukker butikken. Men vi har det bedre med selv at tage beslutningen, frem for at det er banken, der siger vi skal lukke," siger han.

Placering spiller også rolle

Ifølge Christian Haaning er det lukkeloven, der har skylden for lukningen, men fortæller at placeringen på Torvet også spiller en rolle i at de to brødre nu må dreje nøglen om og lukke butikken.
"Vi har allerede spurgt på Lidl og Aldi om de kunne være interesseret i at overtage lokalerne, så der stadig er en dagligvarebutik her. Men begge har takket nej med den grund at placeringen ikke er god nok," siger han og fortæller at en attraktiv placering er ved indfaldsvejene og ikke midt i byen.
Efter lukningen sidst i august er det brødrenes Superspar i Silkeborg, som det gælder.