Hørning By Night med kreative hænder
Formanden for Hørning Cityforening håber, at Hørning By Night vil få folk fra hele kommunen til byen
Hørning Cityforening byder igen velkommen til aftenåbent i Hørning. Denne gang er det fredag 30. august, og under temaet høstfest.
Formanden for byens cityforening glæder sig til at byde interesserede velkommen.
"Jeg er stolt af butikkerne og det, som Hørning kan, og det vil vi gerne gøre opmærksom på til hele kommunens borgere," siger Niels Bjerg-Nielsen, der håber, at arrangementet vil sætte Hørning på landkortet.
"Vi ved godt, at der måske ikke kommer en rekordomsætning fra arrangementet, men vi vil gerne gøre noget for vores kunder og belønne dem, fordi de er meget loyale og støtter os ved at handle lokalt i det daglige," siger han.
Godt samarbejde
Festlighederne starter klokken 13, og varer indtil klokken 23, hvor dagen bliver afsluttet med live musik, som bliver leveret af Fatter Eskilds husorkester.
I løbet af dagen er også ølsmagning, linedance og spejderaktiviteter på programmet. Otte amerikanske biler kommer ligeledes til Hørning i anledning af Hørning by Night.
"I år har Team Hørning og Hørning Håndbold hjulpet os, og årets samarbejde lover godt for fremtiden. Uden klubberne er vi ikke i stand til at lave aktiviteterne, så vi er rigtig glade for samarbejdet," siger Niels Bjerg-Nielsen.
Kreativt marked
Dagen byder også på et kreativt marked. Det er indehaver af tøjbutikkerne Maluna og Mark og Rose, der står bag ideen med markedet.
"Vi har så mange kreative mennesker her i Hørning, som sidder i deres hjem og producerer de flotteste ting. Men måske har de lidt svært ved at markedsføre sig, og jeg synes, at de fortjener at blive set," forklarer Betina Thomsen
Seks lokale
Markedet finder sted lige uden for butikken Maluna, der ligger på torvet i Hørning. Her har Betina Thomsen inviteret en håndfuld lokale kunsthåndværkere, der vil sælge unikke produkter fra klokken 13 til 22. Du kan blandt andet se Christina Andersen fra Smutti.dk, der laver retro-børnetøj, eller du kan se smykker fra Bloms-Design.
Ved markedet vil også Skanderborg-Hørning produktionsskole være tilstede med deres arbejdende værksted, hvor seks kreative elever lave smykker hele dagen igennem.
"Vi har også skolens metal- og træværksted med, hvor vi blandt andet vil vise en helt speciel vandballon-maskine, som elever på skolen selv har opfundet og produceret," fortæller Marianne Andersen, der er faglærer ved Skanderborg Hørning Produktionsskole.
Se meget mere på hoerningcityforening.dk