Gi’ du bare din hund en bøf
Dyrlæge Lise Bang Hansen har udgivet Danmarks første bog om sund livsstil for dyr
Dyrlæge Lise Bang Hansen fra Byens Dyreklinik i Viby har netop været gennem mediemøllen, da hun som den første danske dyrlæge har ytret sig om, at hunde og katte bliver overvaccineret.
Hendes udsagn stammer fra hendes helt nye bog, 'Giv din hund og kat et sundt liv.' Her berører hun forskellige områder som det sunde dyreliv, alternative behandlingsformer samt hvad man skal gøre, hvis ens dyr bliver syg.
“Der findes ikke noget lignende på dansk. Gennem mine 20 år som dyrlæge har jeg ofte fået de samme spørgsmål fra kæledyrsejere, og derfor har jeg nu skrevet bogen,” siger Lise Bang Hansen, der til dagligt bor i Risskov og har arbejdet som dyrlæge i England gennem en årrække, hvor hun også har uddannet sig inden for naturmedicin og alternativ behandling til dyr.
Spis bare vovse
Med bogen er hun den første danske dyrlæge, der offentligt siger, at det er helt i orden at give sin hund en hakkebøf, hvis der er en i overskud fra aftensmaden.
“Hundejere har som oftest de bedste intentioner, når de udelukkende giver hunden tørfoder, men hvis hunden er sund og rask, så er det helt fint at give den en hakkebøf,” siger Lise Bang Hansen og fortsætter:
“En hund er primært kødspiser, så man skal ikke smide sine bøffer ud.”
Blomstermedicin til dyrene
Lise Bang Hansen har gennem sine mange år som dyrlæge erfaret, at dyr kan have gavn af at få alternativ behandling i form af enten akupunktur eller naturmedicin. “I Skandinavien er det ikke særlig udbredt med naturmedicin, men der er en stor interesse for det hos både kæledyrsejerne og dyrlægerne,” siger hun. Hakkedrengene er dog ikke det eneste nye, hun berører i bogen. Hun henviser nemlig til en rapport, der kom for tre år siden, og fortæller som den første danske dyrlæge, at hunde og katte bliver overvaccineret. Det er dog ikke bevist endnu, om dyrene kan tage skade af det, men eksperter siger, at der er sandsynlighed for det, og at det nu bliver ændret, så dyrene ikke bliver vaccineret en gang om året, oplyser hun.