Fortsæt til indhold

Børnehavebørn maler fra hjernen

Et usædvanligt tiltag, som kobler hjerneforskning og kreativitet, løber af stabelen med lokale børn på Hammel Neurocenter. Det er første etape af projektet ”Kunsten at forske”, der nok ender med en opera.

Samfund
Erling Baastrup

Hvad ved børn om hjerner? Hvordan kan hjerneforståelse udtrykkes som et maleri? Spændende spørgsmål, som vi snart får mulighed for at få et svar på.
Sagen er nemlig den, at Kulturring Østjylland ruller et projekt ud, som strækker sig over to år. Første etape er her i oktober, hvor blandt andet Regionshospitalet Hammel Neurocenter får besøg af børnehavebørn fra Sall og Hammel.

Hjernen på lærredet

Processen bliver så den, at børnene skal høre om hjernen og bagefter tegne og male det, de har hørt om og oplevet
Udviklings- og uddannelsesansvarlig Simone Kellenberger på Hammel Neurocenter fortæller, at denne form for arrangement er helt nyt på stedet.
De deltagende børnehaver er dels fra Trekløveren i Sall og dels fra Søndervangen i Hammel. Det er henholdsvis 21. og 22. oktober, børnene drager på Voldbyvej for at omsætte hjerneviden til et kunstnerisk udtryk.
I den kreative proces får børnene assistance af lederen af Hammel Billedskole, Kirsten Holme Nielsen.

Regionshospitalet har ikke tidligere prøvet at være med i et sådant projekt.

Musik og historier

Resultaterne kan ses ved en fernisering i multisalen på neurocentret 29. oktober kl. 16.
Men projektet er ikke færdig med det. Til foråret vil skolelever samt musikskoleelever skrive historier og lave musik ud fra børnehavebørnes kunstværker. Her er blandt andet Favrskov Musikskole med.
Dernæst skal et professionelt team bearbejde børnenes materiale og skabe en forestilling i seks akter herudfra.
Selve forestillingen produceres næste efterår i samarbejde med Den Jyske Opera. Endelig rejser forestillingen på turné i hele regionen.

Potentielle kunstnere

Det overordnede formål med projektet er blandt andet at pirre børnenes nysgerrighed på forskningens univers og bringe deres kreativitet i spil, da børnenes ideer og tanker udgør kernen i projektet. Det er derfor også et mål for projektet at udvikle og synliggøre børn og unges potentiale som skabende kunstnere.