Fortsæt til indhold

Der er penge nok til den nye folkeskole

Skoleområdet i Skanderborg Kommune får et ekstra tocifret millionbeløb årligt

Samfund
Af Erland Rasmussen

Lærerne og SFO- og klubpædagogerne vender tommelfingeren i vejret, når det gælder det økonomiske fundament til realiseringen af skolereformen, som politikerne i Skanderborg Kommune netop er blevet enige om i forbindelse med budgetforliget.
Reelt kommer skolereformen til at koste i omegnen af 15 millioner kroner for Skanderborg Kommunes vedkommende, når den er fuldt indført fra 2017. Heraf er omkring 10 millioner kroner tilførsel af ekstra midler.
Både lærernes og pædagogernes tillidsrepræsentant erklærer, at det godt kan lade sig gøre at gennemføre en reform for de penge, der er afsat.
“Jeg kunne godt have ønsket mig nogle flere midler, men det kan godt lade sig gøre at lave reformen for de penge, byrådet har afsat,” siger fællestillidsrepræsentant for lærerne i Skanderborg Kommune, Bent Eriksen.
Bent Eriksen fremhæver, at parterne nu i løbet af efteråret og vinteren skal i gang med forberedelsesarbejdet.
“Den proces bliver meget vigtig. Der lægges heldigvis op til, at det skal være i et samarbejde med lærerne, og det ser jeg frem til,” siger han.
“Der bliver nogle anlægsudgifter til indretning af arbejdspladser, men det ser ud til, at politikerne også har sat midler af hertil i budgetforliget”, konstaterer Bent Eriksen med tilfredshed.
Reformen betyder for lærernes vedkommende, at de skal undervise i to timer mere pr. uge. Børnene får en længere en skoledag, og det betyder, at skole-fritidsordningernes og klubbernes åbningstider indskrænkes. Det har skabt frygt for fyringer blandt pædagoger og klubmedarbejdere.
Leder-tillidsrepræsentant for SFOer og klubber under BUPL, Ole Drøgemüller, maner dog den frygt til jorden.
“Budgetforliget slår fast, at der stadig er mulighed for beskæftigelse efter 1. august 2014, når reformen træder i kraft.”
fakta
Skolereformen træder i kraft fra august 2014
Alle børn skal gå længere tid i skole.
SFO'ens åbningstider reduceres.
Reformen omfatter ca. 8000 elever i Skanderborg Kommune fordelt på 18 skoler.
Pris: 14,7 millioner kroner årligt, når den er fuldt implementeret i 2017.