Hinnerup Messen er klar til hele familien
Klovne, det lokale band Cruzers og over 70 stande gør klar til messe i Hinnerup
Klovnene Alfredo og Charlie, lokale Cruzers og masser af udstillere gør det - kommer på Hinnerup Messen 29. september i de to Rønbækhaller i Hinnerup.
"Vi har allerede nu over 73 tilmeldte på messen," fortæller arrangør Magnus Nielsen fra HOG. Der er udstillere både ind og ude. Seks udenfor og resten indenfor.
Målet er at overskuddet går til ungdomsarbejde i klubben og det ser ud til at overskuddet kan blive endnu større end succesen for to år siden, hvor der sidst var messe i Hinnerup, dengang på selve Rønbækskolen.
Flere messer
Siden er der kommet flere messer til i Favrskov og i Hadsten laver man endda messe to år i træk, efter at have set hvordan det kan gøres i Hinnerup.
Og der gøres noget for det på Rønbæk Idrætscenter, hvor der søndag 29. september er stuvende fuldt med udstillere i to haller, der er "legeplads for børn," hvor Kunstskolen vil lave spændende aktiviter for børnene.
Her vil især temaet 'hårrejsende billeder' være det som møder børnene, fortæller Annitta Krogsgaard der til dagligt underviser i Hinnerup Billedskole.
Cruzers i Hinnerup
Og så dukker det lokale band, Cruzers op.
Det engang populære Hinnerup-orkester Ludo har et af medlemmerne også spillet i, så der er dømt 'lokal' musik med international islæt, for bandet har blandt andet har spillet opvarmning for navne som Dr. Hook, Johnny Logan, Birthe Kjær og mange andre.
Fakta
Underholdning
Kl. 10.00-10.15 Hinnerup Garden spiller musik som optakt til åbning af messen.
Kl. 10.15-10.20 Borgmester Nils Borring holder åbningstale.
Kl. 10.00-15.00 Legeplads for børn ved stand 55
Kl. 11.00-11.20 Hinnerup Garden giver koncert i hal 2.
Kl. 11.30-12.00 Alfredo og Charlie laver trylleshow på scenen i hal 1.
Kl. 11.00-14.00 Aflredo og Charlie går rundt i messeområdet og underholder.
Kl. 12.00-12.30 Det 4 mands store band – Cruzers underholder i hal 2
Kl. 14.00-14.30 Cruzers underholder fra scenen i hal 1
Kl. 15.00 bliver der lodtrækning om præmier på indgangsbilletten.