Fortsæt til indhold

DEBAT Letbanen gør det lettere

Samfund
Af Michael Hirsch, Kandidat til Kommunalvalget 2013 for Venstre i Favrskov, Vinterslevvej 70, 8370 Hadsten

Alle prognoser viser, at befolkningstallet i Østjylland stiger. Prognoser viser også, at det er de store byer, der traditionelt vinder kampen om de nye borgere.
Hvis Favrskov vil, kan vi også få del i de mange nye borgere. Det kræver, at vi er visionære og tør investere i fremtiden. Vi skal have noget at tilbyde nye borgere, for at Favrskov forsat kan være en attraktiv kommune at bosætte sig i.
Ud over vores i forvejen smukke natur, alsidige butiksliv, gode skoler og børnepasningsmuligheder, skal vi også kunne tilbyde nye byggegrunde i hele kommunen og ikke mindst nogle gode muligheder for transport.
Antallet af arbejdspladser i det centrale Århus - og særligt den nordlige del af Århus - stiger voldsomt de kommende år. Indfaldsvejene er allerede nu under hårdt pres. Letbanen i Østjylland er en realitet, og den er en konkret løsning på de trafikale udfordringer.
Hvis Favrskov ikke allerede nu kommer ud af startblokken, bliver vi hægtet af den udvikling, og vi mister vores andel af de mange nye borgere. Venstre i Favrskov vil arbejde for, at den østjyske letbane også bliver et tilbud til borgerne i Favrskov.
Valget er dit. Valget er let(bane) – stem personligt til kommunalvalget 19. november 2013.