Fortsæt til indhold

Fremtidens hospital er ved at tage form

Danmarkshistoriens største hospitalsbyggeri i Skejby har markeret det allerførste rejsegilde

Samfund
Af Hans Larsen

Fantasien må i sving, når man som gæst ved det allerførste rejsegilde på Det Nye Universitetshospital i Skejby skal prøve at forestille sig, hvordan den syv etagers store bygning vil summe af aktiviteter, når danmarkshistoriens største hospitalsbyggeri til 6,35 milliarder kroner er taget i brug.
Endnu fremstår fremtidens hospital kun i rå beton med beskyttelsesplastik foran vinduerne. Men om nogle år skal denne første bygning blandt andet rumme en moderne akutmodtagelse, hvor højt specialiserede læger skal tilse patienterne.
Også en geriatrisk afdeling for ældre medicinske patienter samt røntgen, undersøgelsesrum og forskningsfaciliteter skal rykke ind her, oplyste projektdirektør Frank Skriver Mikkelsen, da der forleden var kaldt til rejsegilde på det første af i alt 13 byggefelter. 440 håndværkere og funktionærer var indbudt til festlighederne.
“Jeg synes, det er fedt, at vi er kommet hertil. Når man har været med i projektet i et år, har det en særlig værdi at se streger på papiret blive til en bygning,” sagde Frank Skriver Mikkelsen.

Fadøl og pølser

Som det sig hører og bør, blev der serveret pølser med brød samt fadøl og sodavand ved rejsegildet, hvor formanden for Region Midtjylland, Bent Hansen (S), i sin tale hæftede sig ved, at Det Nye Universitetshospital, som er færdigbygget i 2019, bliver en spydspids i Aarhus, regionalt, nationalt og internationalt.
“Vi samler eksperterne ét sted og giver dem mulighed for at samarbejde på tværs af specialer. Samtidig får de den nyeste teknologi og de bedste fysiske rammer. Vi sikrer rum og mulighed for en højt specialiseret behandling og forskning i verdensklasse,” sagde Bent Hansen.
Alle nye sengestuer bliver patienternes egen enestue, hvor en pårørende også kan overnatte. Det kan forbedre patienternes søvn samt muligheden for at tale fortroligt med læger og sygeplejersker. Det vil blandt andet betyde, at den samlede indlæggelsestid kan forkortes i forhold til i dag.

Sjofle vittigheder

Da et rejsegilde er en særlig tak til håndværkerne, var komikeren Thomas Warberg hyret til at få grinet frem hos gæsterne. Og latteren lød da også højlydt, da Warberg fyrede sjofle vittigheder af.