Toppris for bryllupsgave
En pendel givet som bryllupsgave i 1954 skulle på Bruun Rasmussens internationale efterårsauktion vise sig at være en formue værd
På Bruun Rasmussens internationale efterårskunstauktion blev en yderst sjælden grønlakeret "bikube"-pendel, model A 332, solgt for 260.000 kroner plus moms og salær, hvilket vil sige 338.000 kroner.
Den sjældne pendel, der er 34 centimeter høj og har en diameter på 33 centimeter, er designet af Alvar Aalto og udført og stemplet af Valaistustyö Oy, Finland.
Alvar Aalto-pendlen har siden den blev givet som bryllupsgave til arkitekt Jean Jacques Baruël været i familiens eje.
Pendlens historie
Jean Jacques Baruël fik pendlen i bryllupsgave af Alvar Aalto ved hans bryllup i 1954, sammen med en meget tidlig "Savoy" vase. Siden da blev pendlen altid anvendt sammen med vasen; med vasen på sofabordet med lampen hængende henover, så de to effekter komplementerede hinanden, som det var Alvar Aaltos hensigt.
Baruël var medarbejder hos Alvar Aalto i Finland i seks år frem til 1954, sidenhen fastholdt de et livslangt venskab som fandt sit punktum i deres fælles arbejde omkring Nordjyllands Kunstmuseum.
Alvar Aalto-pendlen var vurderet til 60.000-80.000 kroner, men overraskede alle med et spektakulært hammerslag på hele 260.000 kroner plus moms og salær.
FAKTA
Alvar Aalto var en finsk arkitekt og designer, der i sit arbejde var en af funktionalismens pionerer.
I Danmark tegnede han sammen med sin hustru Elissa Aalto og Jean-Jacques Baruël Nordjyllands Kunstmuseum, der blev opført 1968-1972.
Alvar Aalto blev født den 3. februar 1898 i Kuortane i Finland.
Han døde den 11. maj 1976 i Helsinki i Finland.
Alvar Aalto var uddannet på Helsinki University of Technology i perioden 1916–1921.