Fortsæt til indhold

Rehabilitering på sundhedskurser klar

Det sundhedsteam, der er lavet i Favrskov til bl.a. at tage sig af rehabilitering af kræftpatienter, er klar til at tage mange flere ind.

Samfund
Erling Baastrup

Siden nytår har det været kommunerne, der har skullet være klar til at overtage rehabiliteringen, når hospitaler eller læger gav en henvisning.
Som vi fortalte om i sidste uge kan det få alvorlige følger, hvis systemerne ikke spiller sammen. Vi fortalte om Inger Grann, der på grund af manglende behovsvurdering fra hospitalets side faldt uden for systemet og blev overladt til sig selv.
I Favrskov Kommune er der et sundhedsteam, der står klar med tilbud, men det har vist sig, at det antal patienter til rehabilitering, som var forventet, slet kommer. Henvisningerne er meget få.

Hvem har pligten?

En ny sundhedsaftale mellem hospitalerne, de praktiserende læger og kommunerne er ved at falde på plads, og her er forsøgt helt skarpt at slå fast, hvem der har pligt til at gøre hvad.
Her bliver det slået fast, at allerede ved starten af behandlingen på hospitalet skal påbegyndes et skema over de forventede behov, patienten vil få, så der er mulighed for, at rehabiliteringen kan starte allerede under hospitalsbehandlingen. Og når patienten udskrives, bliver det med et sådant skema i hånden, som bruges i den kommunale rehabilitering. Af sundhedsaftalen fremgår også at praktiserende læger bør informere om de kommunale rehabiliteringstilbud allerede ved diagnosetidspunktet.

Inden tre dage

”Når vi får en henvisning fra lægen eller hospitalet med en behovsvurdering, skal vi inden tre hverdage tage kontakt til patienten, og ud fra en helhedsvurdering lave et program. Patienten møder et sundhedsteam, der består af en sygeplejerske, en diætist og to fysioterapeuter. Det handler ikke om pakkeløsninger, men om at strikke tilbud sammen, som passer til den enkeltes behov og ønsker,” fortæller Pia Simonsen, der er ledende sundhedskonsulent. Patienter skal præsenteres for de tilbud, som kommunen har (bl.a. pjecer hos lægerne), og patienten får tilknyttet en sundhedsfaglig person.